25 Mayıs 2020 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

AYAKLARI YERE BASMAYAN TEK FESTİVAL TEKNOFEST

AYAKLARI YERE BASMAYAN TEK FESTİVAL TEKNOFEST
  • 18 Eylül 2019 Çarşamba
  • 1800 kez okundu

TEKNOFEST 2019 KAPILARINI ZİYARETÇİLERİNE AÇTI


19 FARKLI KATEGORİDE 122 ÜLKEDEN 50 BİN YARIŞMACI FESTİVALDE YER ALIYOR

FESTİVALİN AÇILIŞINI, SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK YAPTI

VARANK, KONUŞMASINDA GENÇLERE SESLENDİ: "GİRİŞİMCİ OLUN, FİKİR ÜRETİN, İCAT ÇIKARIN"

Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, start verdi. 122 ülkeden 50 bin yarışmacının 19 farklı kategoride kıyasıya mücadele edeceği festival, 22 eylüle kadar havacılık, teknoloji ve uzay sevdalılarıyla buluşacak. Yaklaşık bir milyon kişinin ziyaret etmesi beklenen festivalin Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen açılışını, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptı. Açılış töreninde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, gençlere seslenerek, "Yaptığınız işin en güzelini yapmaya çalışın. Merakınızın üzerine gidin. Girişimci olun, fikir üretin, icat çıkarın" dedi.

AYAKLARI YERE BASMAYAN FESTİVAL

Özellikle gençler tarafından merakla beklenen, Türkiye’nin ayakları yere basmayan festivali olan TEKNOFEST kapılarını ziyaretçilerine açtı.

ORGANİZASYON T3 VAKFI’NIN

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) tarafından organize edilen festivalin açılışına Bakan Varank’ın yanı sıra T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar,T3 Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar ile festivale katılan kurum ve kuruluşların yöneticileri katıldı.

ÇOCUKLAR VE GENÇLERDEN YOĞUN İLGİ

İlk gün özellikle çocukların ve gençlerin yoğun ilgi gösterdiği festivalin açılışında konuşan Bakan Varank, teknoloji üreten bir Türkiye hedefiyle yola çıktıklarını ve TEKNOFEST'in bu yolda coşkularını diri tuttuğunu belirterek, festivalin gençlerin ufkunu açarak yeni hedefler çizdiğini ifade etti.

BİZİ HAYALLERİMİZE TAŞIYACAK

Varank, festivalde bugün roket fırlatan, İHA yarıştıran, enerji araçları üreten gençlerin yarın en modern uçakları, akıllı şehirleri, uzay araçlarını tasarlayacağını kaydederek, “Buradaki gençlerden astronotlar, kozmonotlar, bilim insanları, teknoloji girişimcileri çıkacak. Buradaki gençler bizi hayallerimize taşıyacak." dedi.

EN BÜYÜK SERMAYE GENÇLER

Gençlerin büyük bir medeniyet ve büyük bir milletin evlatları olduğuna dikkati çeken Varank, "Bu yüzden size küçük düşünmek yakışmaz. Bizim geleceğe yönelik çok iddialı hedeflerimiz var. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye’yi, dünyanın en güçlü ekonomileri arasına sokmak istiyoruz. Belki bizim ülke olarak petrol yataklarımız, doğalgaz kaynaklarımız yok. Ama en büyük sermayemiz olan sizler, yani gençler varsınız." diye konuştu.

CEVHERİ KEŞFEDİN

Varank, iyi yetişmiş bir nesille Türkiye’nin aşamayacağı hiçbir engel, ulaşamayacağı hiçbir hedefin olmadığını vurgulayarak, "İlgi alanınız ne olursa olsun, yaptığınız işin en iyisini, en güzelini yapmaya çalışın. Motivasyonunuzu asla kaybetmeyin. Merakınızın üzerine gidin. Tabi bunun için önce kabiliyetlerinizi, içinizdeki cevheri keşfetmeniz gerekiyor.” dedi.

FİKİR ÜRETİN

Bakan Varank, gençlere girişimci olmaları tavsiyesinde bulunarak, "Fikir üretin ve en önemlisi icat çıkarın. Hayal etmekten ve o hayallerin peşine düşmekten asla vazgeçmeyin." diye konuştu.

MİLLETİMİZ SAHİP ÇIKACAK

Törende konuşan T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, TEKNOFEST’te bu yıl 19 farklı alanda 122 ülkeden 50 bin yarışmacının yer aldığını belirterek, "Gençlerimiz roket yarışmalarında, İHA yarışmalarında göklere imza atıyor. Uluslararası girişim zirvesinde, siber güvenlik yarışmasında teknolojide lider olmak için tüm dünya ile yarışıyor. 15 yıl öncesinde milli teknoloji vizyonuyla Türkiye’nin milli insansız hava araçlarını geliştirme yolculuğuna çıkmıştık. Bu süreçte binlerce kişinin alın teri ve akıl teri ile ülkemiz pek çok alanda gelişmeler gösterdi. TEKNOFEST bu gelişmelerin milletimizle buluştuğu yerin adı. Milletimiz bu buluşmaya en güçlü şekilde sahip çıktı." dedi. 

TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE

Bayraktar, milli teknoloji hamlesinin, güçlü ve müreffeh Türkiye’nin yol haritası olarak olduğunu anlatarak, “Tam bağımsız Türkiye yolculuğunda birlikte devam edeceğiz. Bu festivalde gökyüzüne bakan her bir çocuğun gözlerindeki parıltı en kıymetli umut ışığımızdır." diye konuştu.

GERİ SAYIM BUTONUNA BASTI

Konuşmaların ardından Varank, Bayraktar ve TEKNOFEST'e katkı veren kurumların temsilcileri geri sayım ile birlikte butona basarak festivalin açılışını gerçekleştirdi.

10 BİN FİNALİST

TEKNOFEST İstanbul kapsamında bu yıl aralarında İnsanlık Yararına Teknoloji, Yapay Zeka, İnsansız Su Altı Sistemleri, Uçan Araba Tasarımı, Sürü İHA Simülasyonu'nun bulunduğu 19 yarışma düzenlenecek. Bu yarışmalara, 122 ülke ve Türkiye'nin 81 ilinden toplam 17 bin 373 takım ve yaklaşık 50 bin yarışmacı başvurdu. Yarışmaların finallerinde ise yaklaşık 2 bin takım ve 10 bin finalist mücadele edecek.

EĞİTİCİ VE EĞLENCE ATÖLYELERİ

22 eylüle kadar sürecek Festival kapsamında, Dikey Rüzgar Tüneli, Gök Bilim Planetaryum, Bilim Seferberliği Planetaryumu, Hava Araçları Sergisi, Kara Araçları Sergisi etkinlikleri düzenlenecek. Eğitici ve eğlence atölyelerine yer verilecek festivalde, "Uzay Taşıtları, Tarih Öncesi Dönemin İzleri", "Roketimi Tasarlıyorum", "Desenli Kanatlar", "Havacılık ve Uzay", "Nanoteknoloji", "Enerji Teknolojileri", "Elektronik Programlama", "Robotik Kodlama", "Mobil Uygulama ve Programlama" konularında atölye çalışmaları gerçekleştirilecek.

SAVAŞAN İHA GÖSTERİ UÇUŞLARI

World Drone Cup yarışmasının bir ayağı da TEKNOFEST’te gerçekleştirilecek. Birçok ülkeden yarışmacılar, kıyasıya mücadele edecek.

ULUSLARARASI GİRİŞİM ZİRVESİ

Festival kapsamında Take Off İstanbul Uluslararası Girişim Zirvesi gerçekleştirilecek. Uluslararası güçlü girişimler, yatırımcılar, mentorlar ve kurumsal firmalar zirvede yer alacak.

UÇUŞ GÖSTERİLERİ

Festivali ziyaret edenler yerde ve gökte birçok hava aracını görme fırsatı yakalayacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, 5'inci nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak'ın birebir modelini Türkiye'de ilk kez festivalde sergileyecek. TUSAŞ tarafından üretilen Atak helikopteri ve yeni nesil temel eğitim uçağı Hürkuş, gösteri uçuşu yapacak. Şirket ayrıca genel maksat helikopteri Gökbey, insansız hava araçları Anka ve Aksungur, jet eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet ile Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri'ni sergileyecek.

UÇAN ARABA CEZERİ

Baykar, Bayraktar Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) ve Cezeri Uçan Araba'yı ilk kez festivalde görücüye çıkaracak. Ayrıca, Bayraktar TB2 İHA da ziyaretçilerle buluşacak. BMC'nin yeni geliştirdiği pikap da ilk kez festivalde görülebilecek.

SOLOTÜRK'TEN GÖSTERİ UÇUŞU

Festivalin açılışında SoloTürk, gösteri uçuşu yaptı. Türk Yıldızları, Rusya'dan Su-30, Su-35, MC-21 yolcu ve yangın söndürme uçakları festivalin konuğu oldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı envanterindeki çeşitli hava araçları da yer aldı. Paraşüt atlayışlarıyla renklenecek festivalde, konserler verilecek.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.