10 Temmuz 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

HARCAMALARININ MİLLİ GELİRDEKİ PAYI YÜZDE 1’İ AŞTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin en kapsamlı marka etkinliği olan Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları'nın açılışında konuştu. Bakan Varank, ilk defa, Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payının yüzde 1’i aştığını belirterek, “Toplam Ar-Ge harcamalarımız, 2017’ye göre yüzde 29 artarken, en fazla harcamayı da özel sektör yaptı.” dedi. Varank, özel sektörün giderek artan oranlarda Ar-Ge’ye ve inovasyona yönelmesinin, ülkemizi katma değerli üretim öncülüğünde büyüme hedefine yaklaştırdığını kaydetti.

Açılış töreni Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara Valisi Vasip Şahin ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

ÜÇ GÜN BOYUNCA 'MARKA' KONUŞULACAK

Dünyada ve Türkiye'de alanında marka olmuş yaklaşık 250 ismin üç gün boyunca 'marka' konuşacağı buluşmaların açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, etkinliğin marka bilinci oluşturmayı hedeflediğini belirterek, 3 günlük organizasyonun sonunda, ilham verici fikirlerle yeni markaların oluşma serüvenin başlayacağını kaydetti.

BAŞLI BAŞINA EKONOMİK DEĞER

Bir ürünün pazarlama bileşenleri arasında en önemli unsurun marka olduğuna dikkati çeken Varank, "Bugün marka dediğimiz şey; kalite, güvenilirlik, farklılık gibi ürünün özelliklerini vurgulamanın yanında, başlı başına bir ekonomik değere de dönüşmüş durumda. Üreticiler, ürünlerinin gücünü müşterilerine hissettirebilmek için markalarını kullanıyor. Tüketicilerse, kullandıkları markalarla çoğu zaman duygusal bir bağ kuruyor, satın alma kararlarını buna göre şekillendiriyor." dedi.

KALİTE GARANTİSİ

Bakan Varank, seçilen markanın, diğer alternatiflere göre kalite garantisi sunduğuna işaret ederek, "Tercih ettiğimiz markayı alarak daha az risk üstlendiğimiz kanaati oluşuyor. Bir manada firmalarla biz tüketiciler arasında zımni bir anlaşma söz konusu. Üretici, markasıyla kendini piyasadaki taklitlere karşı yasal olarak korurken, aynı marka, bize satış garantisi ve bakım olanakları gibi konularda kolaylık sağlıyor." diye konuştu.

HER DEFASINDA AYNI KALİTE

Kullanılan markada, her defasında aynı özelliğin, faydanın ve kalitenin bulacağının bilindiğini kaydeden Varank, "Dolayısıyla alışveriş kolaylaşıyor, ürünü kimin ürettiğini ve herhangi bir olumsuz durumda kime başvuracağımızı biliyoruz. Markanın sunduğu faydalar, elbette sadece üretici ve tüketiciyle ilgili değil. Küresel piyasalardaki güçlü markalar, ait oldukları ülkelere başta döviz akışı olmak üzere, çok çeşitli ekonomik faydalar getiriyor." ifadelerine yer verdi.

KÜRESEL PİYASALAR

Artan döviz girişinin dış ticaret açığını azalttığına dikkati çeken Bakan Varank, "İhracattaki artış eğilimi, ilgili sektörde istihdamı artırıp iç talebi besliyor. Hem iç hem de dış talepteki artış, ekonomik büyümeyi sürüklüyor. Ürettiğiniz markaların küresel piyasalarda tercih edilmesi, kalite ve güvenilirliğin ön plana çıkarılması, ülke imajınızın gelişmesine de katkıda bulunuyor." dedi.

AR-GE VE TASARIM

Varank, markalaşmaya giden yolda iki unsurun temel belirleyici olduğunu belirterek, "Ürünün Ar-Ge’si ve tasarımı. Fiyat, kalite ve performans açısından benzer ürünlerin olduğu bir piyasada, özgün kimlik oluşturmanın anahtarı tasarımdan geçiyor. Dünya'nın neredeyse tüm ülkelerinde satılan başarılı küresel markalara baktığımızda kendi tasarımlarıyla markalaştıklarını ve pazarda söz sahibi olduklarını görüyoruz." şeklinde konuştu.

2018 YILI AR-GE İSTATİSTİKLERİ

Varank, TÜİK tarafından 2018 yılı Ar-Ge istatistiklerinin açıklandığını kaydederek, ilk defa, Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payının yüzde 1’i aştığını, toplam Ar-Ge harcamalarının, 2017’ye göre yüzde 29 artarken, en fazla harcamayı da özel sektörün yaptığını ifade etti.

AR-GE HARCAMALARI

Toplam Ar-Ge harcamalarının neredeyse üçte birini Ankara'nın tek başına üstlendiğini anlatan Varank, "Türkiye’de teknoloji tabanlı işlerde ciddi bir sıçrama yapacağız, Ankara da bu sıçramanın en önemli merkezlerinden olacak. Ben buna eminim." dedi.

MARKA BAŞVURULARI

Bakan Varank, marka başvurularında 2011 yılından bu yana istisnasız her yıl Avrupa’da birinci sırada olunduğuna dikkati çekerek, "Son 17 yılda ülkemiz orijinli uluslararası marka başvuruları da yaklaşık üç buçuk kat arttı. Toplam yerli sınai mülkiyet verilerinde dünyada 11’inci sıradayız. Markaların piyasa değerinin doğru ve güvenilir bir şekilde tespit edilmesi için geçen sene Sınai Mülkiyet Değerleme Şirketi (TÜRKSMD)’yi kurduk. Şirket, patent, marka ve tasarımların değerlemelerinin yapılması; bu varlıkların ticarileştirilmesi ve sanayiye daha etkin bir şekilde kazandırılmasına imkân sağlayacak." ifadelerine yer verdi.

PİYASA GÖZETİMİ VE DENETİMİ

Piyasa gözetimi ve denetimi mekanizmasının haksız rekabetin önüne geçerek markalaşmaya katkı sağladığını belirten Varank, yılın ilk on ayında 59 bin 873 ürünün denetlendiğini, 17 bin 189 ürün için teknik mevzuata uygunsuzluktan cezasının kesildiğini kaydetti. 573 ürünün güvensizlik şüphesiyle teste gönderildiğini söyleyen Varank, 141 ürün hakkında toplatma kararı alındığını ifade etti.

TASARIMDA BÖLGESEL MERKEZ

Bakan Varank, Türk Tasarım Danışma Konseyi bünyesinde, tasarımların küresel bir marka olması vizyonuyla pek çok faaliyetin hayata geçirildiğine dikkati çekerek, "Tasarıma ilişkin politika ve stratejileri belirleyerek, uygulama aşamasında kurum ve kuruluşlar arasında eşgüdümü sağlıyoruz. Yaptığımız toplantılarda; tasarımcılarımızın ve üreticilerimizin karşılaştığı sorunları birinci ağızdan dinleme imkânı buluyor ve bu sorunlara çözümler üretiyoruz. Ülkemizi tasarım alanında, bölgesel bir merkez haline getirmeyi hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

PATENT KONUSUNDA FARKINDALIK

Türk Patent ve Marka Kurumunun üniversite öğrencilerine yönelik bir patent yarışması başlattığını belirterek, öğrencilere çağrıda bulunan Bakan Varank, "Sloganımız "Patentle Türkiye". Bu yarışmayla patent konusunda farkındalık oluşturmaya ve öğrencilerimizi icat çıkarmaya özendirmek istiyoruz. 31 Aralık’a kadar patent başvurularınızı internet sitemizden ücretsiz olarak yapabilirsiniz." dedi.

MARKA ŞEHİRLER

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, bir şehrin marka olmasının ilk koşulunun, insanların can emniyetinin en yüksek derecede korunması olduğunu belirterek, “Can ve mal konusunda insanın kendisini güvende hissetmesidir. Yine bir marka şehirde insanların inanışlarını, geleneklerini, komşuluk ilişkilerini en güzel ve kesintisiz şekilde yaşayabileceği bir düzen kurulmuş olmasıdır. Marka şehirde okullarıyla, parklarıyla, yeşil alanlarıyla, kreşleriyle, kütüphaneleriyle, havuzları, sportif, sosyal, kültürel ve tarihi alanlarıyla gelecek nesillerin yetişeceği ortam en iyi şekilde sunulmalıdır. Marka şehirler, insanların zihnine, aklına ve düşüncesine zarar verecek ses, gürültü, hava ve su kirlilikleri giderilmiş, bu gibi sorunlar çözülmüş şehirlerdir.”

250'DEN FAZLA KONUŞMACI

'Düğüm Çözülüyor' temasıyla gerçekleştirilen Uluslararası Ankara Marka Buluşmaları'na edebiyatçı, ekonomist, gazeteci, girişimci, akademisyen, fenomen ve iş insanlarından oluşan alanında marka olmuş 250'den fazla konuşmacı katılıyor. Konuşmacılar, üç gün boyunca katılımcılara marka konusunda deyimlerini aktaracak. Oluşan yeni fırsatların değerlendirilmesi için yapılması gerekenler de masada olacak.

12 FİRMAYA ÖDÜL

Törende, aralarında Havelsan AŞ., Hidromek-Hidrolik Mekanik Makina İmalat Sanayi ve Ticaret AŞ., Limak Holding AŞ., Nurol Holding AŞ., ORS-Ortadoğu Rulman Sanayi ve Ticaret AŞ., Petlas Lastik Sanayi ve Ticaret AŞ., PTT-Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ., STM-Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ., TAV Havalimanları Holding, TUSAŞ-Türk Havacılık Uzay Sanayi AŞ., YDS-Yakupoğlu Tekstil ve Deri Sanayi AŞ.’nin olduğu, ödül almaya hak kazanan 12 firmaya ödül verildi.
 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.