26 Eylül 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Üreticilerden Tepebaşı Belediyesine Haksız Rekabet Tepkisi

Üreticilerden Tepebaşı Belediyesine Haksız Rekabet Tepkisi
  • 24 Ağustos 2020 Pazartesi
  • 5476 kez okundu

Yaş Sebze Meyve Balıkçılar ve Pazarcılar Esnaf Odası Başkanı Mehmet Çiçek, Yeşil Sakarya Üreticiler Birliği Başkanı Süleyman Buluşan, Yaş Sebze Meyve Üreticiler Birlik Başkanı Yıldıran Kılıç, düzenledikleri basın toplantısında Tepebaşı Belediyesi’nin, “Kadın Üretici Ürün Satış Noktası” uygulamasına tepki gösterdi. 

"Tepebaşı Belediyesi'nin ne amaçladığını bilmiyoruz" diyen Çiçek, yaptığı açıklamada, " Mevcut yasalarda ve pazar yerleri uygulama yönetmeliğinde yüzde 10'dan az olmamak şartıyla yeteri kadar üretici pazar yeri tahsisi yapılır hükmü olup, bu oran ilimizde iki katı yani yüzde 20 olarak uygulanmaktadır. Ayrıca semt pazarlarımızda, hem esnaf hem de üretici olarak satış yapan abla ve kardeşlerimiz /kadınlarımız satış yapmaktadır. Pazarcı esnaf ve üreticilerimiz süper marketlerle rekabet ederek geçimini zorlukla karşılarken, bir de böyle olumsuz uygulamalar olunca pazarcı sektörümüzün durumları ve hayat şartları daha da zorlaşmaktadır" dedi.

Haksız rekabete neden olacağını vurgulayan Çiçek,  "Kaldı ki, sözü edilen ürünler ile pazarlarımızda satılan ürünler aynı olup hiçbir farkı yoktur. Çünkü çoğu ürünler pazardaki ürünler ile aynı tarlanın mahsulü. Ayrıca, belirli kesime, sınıfa yada grup bayanlara (üretici diye) satış yapma izni verilmesi, bu uygulama amacının değişik olduğunu yani haksız rekabet oluşturarak rant sağlamak amaçlandığı kanısındayız Son olarak özellikle şunu da belirteyim; Biz kadın-erkek diye bir ayırıma karşıyız. Etle tırnak gibiyiz ayrı ayrı düşünülemez. Burada mensubu olduğumuz pazarcılık sektörüne olan olumsuz etkisini belirtmek olup bu ve benzer uygulamaların yapılmamasıdır" diye konuştu.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.