25 Ekim 2020 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Eskişehir Tohumluk Ayçiçeği Üretiminde Türkiye İkincisi

Eskişehir Tohumluk Ayçiçeği Üretiminde Türkiye İkincisi
  • 19 Eylül 2020 Cumartesi
  • 2568 kez okundu

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER bu hafta Çifteler İlçesinde özel bir firmaya ait tohumluk ayçiçeği hasadı esnasında, ekim alanları ve alım merkezini ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER ziyaret sonrası yaptığı açıklamada;

Çifteler İlçesi Körhasan ve Dikmen Mahallelerinde 2016 yılından itibaren Eskişehir ilinde tohumluk ayçiçeği üretimine başlayan özel bir firmanın bu yıl itibariyle 15.000 dekarlık ekim alanına ulaştığını belirtti. Firmanın burada üretilen tohumlukların tamamını başta Ukrayna, Rusya ve Kazakistan olmak üzere birçok ülkeye ihraç ederek üretim sezonu içerisinde büyük çoğunluğu kadınlardan oluşan 200 kişiye istihdam sağladığını söyleyen İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER ayrıca işçilerin her türlü iş sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri alınarak çalıştırıldığını ifade etti.

İl Müdürü SEVER, 2020 yılında ilimiz genelinde 127.500 dekar alanda Tohumluk üretimi yapılırken bunun 38.808 dekarının tohumluk ayçiçeği üretiminin oluşturmasıyla Türkiye’de üretimde Konya’dan sonra 2. Sırada yer aldığımızın altını çizdi.

Son aylarda dünyada covid-19 pandemisi sebebiyle tarımsal üretimin daha da önemli hale geldiğini vurgulayan Dr. Emine SEVER, bütün illerde olduğu gibi Eskişehir’de de tarımsal üretimin sürdürülebilirliği için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ve kesintisiz üretim yapmaya devam edildiğini belirtti.

İl Müdürü SEVER, İlimizde her geçen gün tohumluk ekim alanlarına olan talep artarken üreticilerimizin sözleşmeli olarak yapılan ve yüksek getirisi olan tohumluk üretiminde de söz sahibi olmak istediğini belirtti.

Tohum firmalarının üreticilere münavebeyi şart koşmaları sebebiyle tarım tekniğine uygun olarak yapılan münavebe sisteminin üretici tarafından benimsenmesinin kolaylaştığını söyleyen SEVER, bunun da uygulamada uzun vadede tarımsal üretimde üst üste yapılan aynı ve tek tip ürün yetiştiriciliğinin neden olduğu her geçen yıl artarak devam eden hastalık ve zararlıların risklerinin azaltılmasını sağladığını ve bu şekilde birim alandan alınan verimin de arttığını vurguladı.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Apart

Espark Karşısı Günlük Kiralık Apart

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.