17 Ocak 2021 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Mihalgazi İlçemizde Tatlı Patatesin Yaygınlaştırılması Projesi İLK HASAD

Mihalgazi İlçemizde Tatlı Patatesin Yaygınlaştırılması Projesi İLK HASAD
  • 25 Kasım 2020 Çarşamba
  • 2698 kez okundu

Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Mihalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından demonstrasyonu yapılan tatlı patateste ilk ürün hasadı gerçekleştirildi.

İlçe Müdürlüklerimizde çiftçilerimizin daha çok kazanç getiren ürünler yetiştirerek gelir seviyelerini yükseltmek ve ilçe şartlarında daha verimli çeşitlerin yaygın olarak kullanılmasını sağlamak amacıyla çeşitli demonstrasyon çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan demonstrasyonlar ile bölgenin iklim şartlarına uygun olarak seçilen yeni çeşitler çiftçilerimizin hizmetine sunulmaktadır. Bu kapsamda Mihalgazi İlçe Müdürlüğümüzce 2020 yılı üretim sezonunda 2 dekar alanda tatlı patates dikimi mayıs ayında gerçekleştirildi.

İlçemizde dikilen tatlı patates fideleri Uzakdoğu ülkeleri olan Endonezya ve Filipinler’den Türkiye’ye getirten ve Muğla İli Datça İlçesinin öncü çiftçilerinden biri olan Refik TANRISEVER aracılığıyla temin edildi.

Mihalgazi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali GÜREL konuyla ilgili yaptığı bilgilendirmede;

İlçemizde tatlı patates demonstrasyonu ile fidelerin dikimi Mayıs ayında gerçekleştirilirken hasadının da 20 Kasım tarihi itibariyle başladığını belirtti. Sıra üzeri 1 metre, sıra arası ise 1,5 metre olacak şekilde yapılmış olan fide dikiminde iyi bakım ve besleme şartları sağlandığında dekara ortalama 5 - 6 ton ürün alınabileceğinin gözlemlendiğini ifade etti.

Tatlı patatesin yemeklik tüketilmesinin yanı sıra haşlanarak ya da kızartılarak çerez olarak da yenilebildiğinin altını çizen İlçe Müdürü Gürel demir, potasyum ve bitkisel lifler açısından da tatlı patatesin zengin olduğunu vurguladı.

 Bu günkü piyasa fiyatları değerlendirildiğinde tatlı patatesin toptan kilogram satış fiyatının 10-15 TL civarında olduğunu söyleyen İlçe Müdürü,  Mihalgazi için oldukça verimli geçen demonstrasyon sonrası ilçede tatlı patates üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanan projenin 2021 yılında Bakanlığımız bünyesinde bulunan Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’ne de sunulduğunu aktardı.

 Gönderen: haberler

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Apart

Espark Karşısı Günlük Kiralık Apart

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.