1 Aralık 2021 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Kadın Çiftçilerimiz Bursa’da

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, "Kırsalda Kadın Danışma Grubu" üyelerinden oluşan kadın çiftçiler ile Toplumsal Cinsiyet-Tarımsal Yayım ve Danışmanlık eğitimi alan yayımcı ve danışmanlara Bursa İlindeki kadın çiftçi örgütlenmelerini ve faaliyetlerini  incelemek üzere Bursa’ya teknik geziler düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı ile Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü - Orta Asya Bölge Alt Ofisi (FAO SEC) işbirliğinde yürütülen “Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Projesi” (TAYDAP) kapsamında Eskişehir pilot il seçilmişti. Projenin sonucunda oluşturulan "Kırsalda Kadın Paydaş Danışmanlık Hizmetlerinin Güçlendirilmesi Danışma Grubu" (KKDG) tarafından yürütülen çalışmalar neticesinde 10 Aralık 2020 tarihinde  "Eskişehir Kadın Çiftçiler Derneği" kuruldu.

Kurulan dernek üyeleri ve onların önderlik ettiği İnönü Oklubalı, Sivrihisar Kaymaz, Mahmudiye Kaymazyayla ve Seyitgazi Sarıcailyas mahallelerinde bulunan 14 kadın çiftçi, 7 paydaş danışma gurubu üyesi ve 15 yayımcı teknik personelle birlikte teknik geziler yapıldı. Bu teknik geziler, Covid-19 tedbirleri kapsamında mart ayından ekim ayına kadar 4 seferde gerçekleştirilirdi. Bu kapsamda Bursa Saitabat Köyü Kadınları Dayanışma Derneği, S.S. Oylat Boğazı Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, S.S. Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ve S.S. Zeyniler Çalıkuşu Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ziyaret edilerek kadın çiftçilerin üretim, hizmet, depolama, pazarlama aşamalarını nasıl gerçekleştirdikleri ile ilgili detaylı bilgiler alındı.

Teknik gezi sonrasında kadın çiftçiler aldıkları teorik eğitimleri uygulamalı olarak gerçekleştirmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek İl Müdürlüğümüze onlara sundukları bu fırsattan dolayı teşekkür ettiler.Gönderen: esgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar