29 Kasım 2021 Pazartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Poyraz, TRT Radyo 1’e konuk oldu

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, TRT Radyo 1 kanalında canlı yayına katıldı.

Tarım Kredi Kooperatifleri hakkında genel bir bilgi veren Genel Müdür Poyraz, çiftçilerin ihtiyaç duydukları tüm tarımsal girdileri ayni ve yıllık sabit faizle kredili bir şekilde karşılandığını vurguladı.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştirakleri ile ilgili de bilgi veren Poyraz, Tarımsal girdilerde başta gübre olmak üzere, yem, teknolji, sigorta, tohum, hayvancılık, lojistik, sulama sistemleri ve seracılık sektörlerinde lider konumda olan şirketleri ile birlikte Türk tarımı için çalıştıklarını kaydetti. Poyraz, ayrıca Tarım Kredi Kooperatiflerinin piyasa regülasyonu görevini üstlendiğini ve şirketleriyle birlikte önemli bir misyona sahip olduklarını belirtti.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin bir taraftan üretimine katkı sağlarken bir taraftan da çiftçinin ürettiği ürünü pazara taşıması noktasında sorumluluk aldığına dikkat çeken Poyraz şunları kaydetti:

“Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bir taraftan çiftçimizin ürününü değerinden alıp en uygun şekilde vatandaşlarımıza iletirken aslında bir taraftan da pazarın talebini alarak bir sonraki dönem çiftçilerimizden bunu sözleşmeli üretimle ürettirme noktasında bir politika belirleyeceğiz. Bu anlamda da rol model olmak istiyoruz. Kooperatif marketlerde 500. şubemizi açtık. Yılsonuna kadar da 700 hedefini yakalayıp 2022 yılının ilk aylarında da inşallah Cumhurbaşkanımızın açıkladığı bin rakamına ulaşacağız. Bir taraftan market sayılarımızı artırırken, bir taraftan da KoopGross dediğimiz büyük market yapılanmalarını oluşturacağız. Bakkallık yapan ve üyemiz olan vatandaşlarımızda çiftçilerimizin ürünlerini doğrudan alıp bakkallarında satabilecekleri bir kanal oluşturacağız. 2017 yılında yaklaşık 500 milyon TL civarında ürün alımı yaparken inşallah bu sene rakamımız 3 buçuk milyar TL’yi geçmiş olacak. Market sayımız artıkça çiftçilerimizden alacağımız ürün miktarı da artmış olacak.

Poyraz, Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinde satılan ürünlerin 719 tanesinin kendi markalarıyla satışa sunulduğunu belirterek; bu rakamı zamanla artırmayı hedeflediklerini ve dijitalleşen dünyaya ayak uydurarak dijital bir platform kurmayı planladıklarını ifade etti.

Tarım Kredi Kooperatif Market olarak Franchising sistemine de geçeceklerini planladıklarını belirten Poyraz, “Market faaliyetlerine devam eden esnafımıza biz Kooperatif Marketin tabelasını asıp, ürünlerini biz vererek varlıklarına devam ettirme noktasında bir alternatif kanal oluşturacağız.” Dedi.

Poyraz, köyden kente göç ve şehir hayatındaki çocukların tarım ile bağlarının zayıfladığını vurgulayarak; Bu anlamda Akıllı Tarım Atölyeleri adında bir proje geliştirdiklerini, bu kapsamda hiç tarımı bilmeyen bir çocuğun bile bu eğitim sonrasında tarımın temel dinamiklerini öğrenerek bunun üzerine bir teknoloji geliştirmesini hedeflediklerini söyledi.

Tarım Kredi Kooperatifleri olarak teknolojiyi yakından takip ettiklerini belirten Poyraz, “Özellikle insansız hava araçlarındaki yaygın kullanımı tarımsal alana da taşımak istedik. Bir takım deneme üretimleri yaptık. Buradaki amacımız bu araçları kullanarak görüntü işleme teknikleriyle ürün analizi yapmak, ilaçlama ve gübreleme faaliyetleri yapmak, tohum ve granül serpme dediğimiz bitki besleme faaliyetlerinde bulunmak. Bu anlamda ciddi çalışmalar var. Başta çeltik, üzüm, arpa, buğday olmak üzere diğer meyveler üzerinde de Zirai İnsansız Hava Araçları ile deneme faaliyetleri yapılıyor. Bu çalışmalarda ürün kayıplarında yüzde 3, su kullanımında yüzde 90’a varan, ilaç kullanımında ise yüzde 30’a yakın ciddi bir tasarruf sağlanıyor. Ayrıca ilaç kullanımı esnasında oluşacak zararda bu sayede önlenmiş oluyor.” dedi.

Akıllı traktör sistemine de değinen Poyraz, akıllı traktör sisteminde gerek tarlaların sürülmesi gerek çapalanması gerekse gübre atımı sırasında insan gücüne gerek kalmadığını vurgulayarak; Ayrıca bu sistem sayesinde artık sadece gündüz değil gecede çalışma imkanı sunduğunu sözlerine ekledi. Poyraz, Akıllı traktör sisteminin deneme çalışmalarının bittiğini önümüzdeki kasım ayından itibaren çiftçilerin kullanımına sunulacağının müjdesini verdi.

Poyraz sözlerini şöyle tamamladı:  “Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bir elimizle üreticinin elini tutarken diğer elimizde tüketicidedir. Şu anki organizasyon yapımızı tohumdan başlayarak sofraya kadarki tüm değerler zincirinin her bir aşamasında bazen tek başımıza bazen de paydaşlarımızla birlikte sorumlukları almaktan kaçınmayacağız.”

 Gönderen: journal

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Ekonomi Haberleri

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar