28 Mayıs 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Hosting Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır ?

Hosting Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır ?
  • 16 Mayıs 2019 Perşembe
  • 2366 kez okundu

Kişisel ya da kurumsal kimlik ile internette var olmanın, hedef kitlelere ya da tüm dünyaya dijital ortamda ulaşmanın yolu, web sitesi hazırlamak ve yayınlamaktan geçmektedir. Hazırlanmış web sitesinin barındırıldığı alana hosting ya da barındırma alanı denmektedir.

 Web sitesi içerisinde, bilgi vermek amacıyla yayınlanacak tüm dosyalar, dokümanlar, görsel çalışmalar vb. tüketiciye sunulmak istenen her türlü yayın bulunmaktadır. Hosting alanı ise, tüm bu web sitesi içeriğinin yüklü olduğu alandır, yani web sitesinin perde arkasıdır. Diğer bir tanımla hosting ya da barındırma alanı; web sitesine ait tüm içeriğin kesintisiz bir şekilde yayınlanabilmesi, ulaşılabilmesi için sunucu adı verilen ve sürekli çalışır halde bulunan bir ana bilgisayar üzerinde, söz konusu web sitesine ayrılmış özel alandır.

 "Hosting sorgulama nedir nasıl yapılır ?" çerçevesinde gerekli araştırma yapıldığında, hosting bilgilerinin sorgulanması ile birlikte, hosting ya da barındırma alanı ile sunucu arasındaki dijital iletişimin nasıl olduğuna dair bilgilerin edinilmesi de, hosting kavramının çalışma prensibine açıklık getirmektedir.

 Web sitesi bireysel olarak da barındırılabilmektedir, ancak bu tip uygulamaların maliyeti çok fazla olmaktadır. Yüksek kapasite ve hızlarda bu bağlantıları sunan çok sayıda servis sağlayıcı bulunmaktadır, ancak günümüzdeki daha uygun çözümlerin yanında pek de tercih edilmemektedir. Yüksek maliyetlerden dolayı, hosting hizmeti veren firmalardan destek almak tercih edilmektedir.

 Web sitesinin gerektirdiği alana göre, web sitesi sahibi kurum ya da kişilere farklı kapasitelerdeki hosting paketleri sunulmaktadır. Bu bağlamda, hosting ya da barındırma alanının performansı bazı parametrelere bağlıdır. Tüm bu parametreler, performans ile birlikte hosting fiyatını da belirlemektedir. En temel parametreler şunlardır:

 - Sunucu bilgisayara tam erişim imkanı ve sunucu işletim sistemi türü

 - Admin paneli (yönetici paneli)

 - Hosting depolama alanı kapasitesi

 - Alana giriş-çıkış bant genişliği

 - SSL desteği güvenlik sertifikası (giriş-çıkış arasındaki veri iletişim güvenliğini sağlayan sertifika)

 - Sunucu tarafındaki kodlama yapısı

 - Veri tabanı desteğinin türü

 Hosting Türleri Nelerdir?

 Web sitesi ihtiyacına göre, farklı hosting türleri mevcuttur. Site içeriği kapasitesi ne kadar fazla ise, yani sitenin gerektirdiği alan ne kadar büyük ise, o kapasitede hosting alanına ihtiyaç vardır.

 En genel hosting türleri şunlardır:

 - Paylaşımlı hosting (shared hosting)

 - Bulut hosting (cloud hosting)

 - Sunucu bulundurma (co-location)

 - Kiralık ya da atanmış sunucu (dedicated server hosting)

 - VPS sunucu (virtual private server)

 - Wordpress hosting

Kurumsal çözümlerimiz için: https://sunucuyeri.com/hosting/kurumsal-hosting/

 Hosting Sorgulaması Nasıl Yapılır?

 Hosting hizmetinin satın alındığı firmalardan "hosting sorgulama nedir nasıl yapılır?" konusunda teknik destek alınabilmektedir. Mevcut web sitesi gereken tüm özellikleri sağladığında, hosting firmaları dokümanların saklanmasında gerekli hizmeti sunmaktadırlar.

 Hosting sorgulama nedir nasıl yapılır? çerçevesinde gerekli teknik bilgilere sahip kişiler, bu sorgulamayı kendileri de yapabilmektedirler.

 Gerekli donanıma sahip olmayan, ancak bu sorgulamayı kendi yapmak isteyenler de "Hosting sorgulama nedir nasıl yapılır?" cümlesini internette arama motorlarında aratarak, gerekli adımları izleyebilmektedirler.

 İnternette farklı firmalara, web sitelerine ait çok sayıda hosting sorgulama aracı bulunmaktadır. Bu araçlar sayesinde, söz konusu hosting alanının sağlayıcısı hakkında bilgi edinilebilmektedir. Yapılması gereken tek işlem, hosting sorgulama aracına web sitesinin URL adresini yazmak ve sağlayıcının tüm bilgilerine, hatta IP adresine ulaşmaktır.

Detaylı bilgi almak için: Sunucuyeri

 



Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Bilim-Teknoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.