11 Ağustos 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

80 Milyon Euroluk Katkı Payı Ülkemizdeki Araştırmacılar İçin Kullanılacak

80 Milyon Euroluk Katkı Payı Ülkemizdeki Araştırmacılar İçin Kullanılacak
  • 18 Kasım 2019 Pazartesi
  • 1984 kez okundu

Türkiye’nin 2020 Yılında Avrupa Birliği’ne Ödeyeceği Yaklaşık 80 Milyon Euroluk Katkı Payı Ülkemizdeki Araştırmacılar İçin Kullanılacak

Türkiye’nin sahip olduğu farklı kültürel ve coğrafi özelliklerin, uluslararası ve çok ortaklı Ar-Ge ve yenilik ekosistemi için katma değer yaratacağını önemseyen Avrupa Birliği (AB), TÜBİTAK’ın son zamanlarda ortaya koyduğu akademi ve sanayi sektörlerine yönelik destek mekanizmalarını memnuniyet ile karşılamaktadır.

Bu kapsamda Avrupa Komisyonu ile TÜBİTAK arasında, AB ve Türkiye’nin araştırma ve yenilik alanlarında sürdürdüğü ve sürdürmeyi planladığı çalışmalara yönelik yapılan yoğun müzakereler sonucunda sadece ülkemizdeki araştırmacıların faydalanabileceği yeni bir destek süreci oluşturulması kararı alındı.

Ülkemizin bilimsel alandaki rekabet gücünü artırmak ve ulusal kaynaklarımızın da etkin ve verimli biçimde kullanılmasını sağlamak için oluşturulan bu program ile  araştırma ve yeniliğe yönelik 2023 vizyonumuz, stratejimiz ve  planlarımızın etkinliğinin artırılması hedeflenmektedir. Bu program ile Türkiye Araştırma Alanı (TARAL)’nın, Avrapa Araştırma Alanı (ERA) ile uyumlandırılması sağlanacak; Türkiye araştırma ve yenilik ekosisteminin AB Çerçeve Programlarındaki  kapasite ve performansının artırılmasına yönelik ulusal düzeyde gerçekleştirilecek faaliyetler desteklenecektir.

Program kapsamında;

  • Ufuk 2020 Programı’nda başarılı olmuş; ancak Programın bütçe kısıtı nedeniyle destek imkanı bulamamış KOBİ’lerin projelerine destek sağlanabilecek. Ayrıca yurtdışından ülkemizdeki bir üniversiteye, araştırma altyapısına veya sanayi kuruluşuna gelmek isteyen üst düzey araştırmacıların da projelerinin değerlendirilmesi hedefleniyor. Böylelikle Uluslararası arenada kendisini kanıtlamış ancak bütçe kısıtı nedeniyle desteklenememiş projeler için kaynak sağlanacak.
  • Ülkemiz açısından stratejik değer taşıyan alanlarda yürütülecek projelere katkı sağlamak ve araştırmacıların önemli bir keşif ve/veya buluş yapma potansiyeli içeren projeleri için Avrupa Araştırma Konseyi (ERC)’den destek alabilmeleri amacıyla  Ulusal Lider Araştırmacı Programı’nın hayata geçirilecek.
  • AB Çerçeve Programlarındaki  başarıyı artırma odaklı mevcut destek ve ödül programlarının geliştirilecek ve yeni destek programları tasarlanacak. 
  • Araştırma ve yenilik alanındaki Avrupa Ortak Girişimleri’nde ülkemiz araştırmacılarının faydalanabilmesini sağlayacak yeni üyelikler gerçekleştirilecek olup mevcut üyeliğimiz bulunan ortak girişimlerde de ulusal katkı miktarı artırılarak ulusal başarımızın yükselmesi hedeflenmektedir.
  • Türkiye’nin Avrupa Araştırma Alanı Yol Haritası’nın izleme süreçlerinin desteklenmesi ile açık bilim ve açık erişim çalışmalarının ulusal düzeyde yürütülmesi sağlanacak.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Bilim-Teknoloji Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.