16 Şubat 2019 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Mızrak Çuvala Sığmadı: ‘HOCA HERKESE HAKARET ETTİ’

Ahmet Ataç’tan Büyükerşen’e cevap: Açıklamaları üzücü. Herkese hakaret etti. Yeşiltepeliler haklarını istiyor. Kendi kafana göre kentsel dönüşüm yapamazsın

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in kat artırımı isteyen Yeşiltepe Mahallesi konusundaki iddiaları ve suçlamalarına ES TV’de yayınlanan bir programda cevap verdi. Büyükerşen’in iddia ve suçlamalarına tek tek yanıt veren Ataç, çok konuşulan açıklamalarda bulundu.

“YEŞİLTEPE’YE HİÇ GİTMEMELİYDİ”
Büyükerşen, Yeşiltepe Mahallesi konusunda Başkan Ataç ve Tepebaşı Belediyesi’nin bürokratlarını da suçlayan açıklamalarda bulunmuştu. Bu konuda Ataç,  “Keşke Yılmaz hoca Yeşiltepe’ye gitmeseydi. Üzülüyorum, bazı provakasyonlardan bahsetti. Benim adımı söylüyormuş bazı noktalarda. Benim böyle bir şey yapmayacağımı bilmesi lazım, ama zaman zaman ağzından kaçıyor böyle şeyler. Bana dolaylı olarak, belediyeme, belediye çalışan arkadaşlarımıza üstü kapalı suçlamalar geliyor. Üzücü şeyler” dedi.

8,5 YIL NEDEN BİRLİKTE ÇALIŞTI
Büyükerşen’in Tepebaşı Belediyesi bürokratlarını da suçlayan sözlerinin çok ağır sözler olduğunu belirten Ataç, “İki imardan sorumlu diye bahsettiği şahıslar, biri Erkan Uçkan ve biri de Erdoğan Aydoğmuş. Erkan Uçkan ile 8,5 yıl birlikte çalışmış. Böyle marifetleri varsa bu kadar süre neden çalıştı. Uçkan ve Aydoğmuş, benim yıllardır çalıştığım kişiler. Erdoğan Aydoğmuş, Türkiye’de imardan anlayan üç kişi varsa onlardan biridir. İkisinin de böyle bir şey yapması mümkün değil” dedi. Ataç, “Erkan Uçkan Büyükşehir’de çalışırken, projeleri birlikte yaptık. Biri Fabrikalar Bölgesi, çok özel bir alan, biri de Anemon Otel’in çevresi… Üçüncüsü Zincirlikuyu Mahallesi. Çok özel proje. Türkiye’de ilk olan bir uygulama yaptık. Örneğin 100 dönüm tarlan var. 55 dönümünü belediyeye bağışlayacaksın, kalanında imar yapılacak. Bir yol yapılırken bir daha kamulaştırma çıkmayacak. Türkiye’de böyle bir uygulama yok. 35 bin kişinin yaşayacağı bir alan. Orada Yılmaz hocanın da imzası var. Güzel projeler yapıldı. Bu o dönemde Büyükşehir ve Tepebaşı’nın başarılı çalışmalarıyla oldu” dedi.

KAMULAŞTIRMALAR UCUZ OLSUN DİYE DÜŞÜRÜLDÜ
Ataç, “Tepebaşı Belediyesi kötü bir iş yapmamıştır. Neden Yeşiltepe günah keçisi oldu? Eskişehir’deki imar sıkıntılarını Yeşiltepe üzerinden çözemeyiz. 1989’da üniversitenin, o zaman sayın hocam rektör, o (Büyükerşen), belediye başkanı Sezai Aksoy ve dönemin muhtarı ortak karar alıp kat miktarını indiriyorlar. Kamulaştırmalar daha ucuz olsun diye. Ama Yeşiltepe’nin orada bir hak kaybı var” dedi.

Resim - 9873_3_l.jpg

SADECE YEŞİLTEPE DEĞİL
Ataç, “Oradaki kaçak binaların hakkının olmadığı söyleniyor, öyle bir şey de yok. 1994’te ıslah imar planı 10 c maddesi uygulanıyor. Orası yasallaşıyor. Bunu sadece Yeşiltepe ile özdeşleştiremeyiz.
Burada şu an çok ciddi sosyal donatı alanları var. 5 binlik plana baktığımızda 10 metrenin altında sokak görünmüyor. 1000’lik planda birkaç sokak 10 metrenin altında. Islah imar planı geçtiği için, burada mülkiyetler kamunun eline geçmiştir. Burada kamulaştırma yapacaksanız sadece enkaz bedeli ödersiniz. 18 yıl geçti neden hiç istimlak yapılmadı” diye konuştu.

ODUNPAZARI’NDAKİLERDEN NEDEN BAHSETMİYOR
1999 depreminden sonra 15 mahallede kat indirimi yapıldığını belirten Ataç ekledi: “Tepebaşı’ndaki mahalleler sonra aynı şekilde eski hallerine döndürüldü.
Yeşiltepe neden 3-4 kata dönmedi. Bu bir hak kaybıdır. Muhtarımız, ‘Tepebaşı bize lütufta bulunmadı, hakkımızı verdiler’ diyor. Kesinlikle öyle. Aynı mahalleler Odunpazarı’nda da var, neden onlardan birinde bahsetmiyor. Ulaşım ana planında Yeşiltepe’den zaten tramvay geçmiyor.

25 BİNLİKTE NEDEN YAPMADIN
Ataç ayrıca, Büyükerşen’e serzenişte bulunarak, “Eskişehir’in yerinde dönüşümü bitmek üzere. 25 binlik planda neden Yeşiltepe’yi neden kentsel dönüşüme sokmadılar. 25 binlik planda önlemini alman lazım.
Gündoğdu’da başka bir şey. Hoca hep maket gösteriyor. Orada istenen hep askeriyenin istediği yeşil alan. Onu yapmazsa zaten askeriyeden onay çıkmaz O zaman bu plan durdurulsun. Sonra kentsel dönüşüm yapılamaz. Fevziçakmak iki kat, Sazova da iki katlı… Şirintepe, Sütlüce 3-4 katlı… Bunda bir sorun varsa önleminin alınıp durdurulması lazım” dedi.


Resim - 9873_1_l.jpgBüyükerşen’in Yeşiltepe ziyaretinde vatandaşlara karşı kullandığı ifadeler ve azarlaması tepki çekmişti

Hoca çok çağdaş da biz köyden gelmedik

Yeşiltepe için hazırlanın planın arkasında olduklarını söyleyen Ahmet Ataç, “25 binlik planın ruhuna uygun olarak revizyon yaptık. 2012’de gönderdiğimiz planı beğenmeyip gönderdiğini söylüyor. Değil. Bize iade etmediler. Hoca çok çağdaş da, biz köyden gelmedik… Bu dar sokaklar dünyanın her yerinde var. Adam küçük itfaiye aracı yapmış onlarla giriyor. Dar sokak sadece Yeşiltepe’de yok ki, her yerde var. Benim üzülerek söylemek istediğim, Yeşiltepe’nin günah keçesi olması, vur abalıya… Sadece Yeşiltepe’ye yapılacak kentsel dönüşümle şehir kurtulacaksa buyur yapalım. Evleri çöküyor adamların, çok kötü durumdalar, 18 yıldır niye hiçbir şey yapmıyorsunuz diyorlar, haklı değil mi…” dedi.

Şiritepe’yi, Sütlüce’yi de durdursaydın

Ahmet Ataç ayrıca, “Bize hakaret etti, Yeşiltepelilere hakaret etti, gazetecilere hakaret etti, herkese hakaret etti… Dolaylı olarak bize de giydirdi. Hocadır söyler eder, büyüğümüzdür… Ama yanlışları söylemek mecburiyetindeyim ben. 1989’a kadar 3-4 kat rejimi geliyor. Üniversite kamulaştırma yapacak diye kat ikiye düşürülüyor, bir daha da yapılmıyor. Üniversite sınırları tamamlanmış, neden değişmesin. O zaman Şirintepe’yi de durdursaydık, Sütlüce’yi de durdursaydık. Bir yerde artırılırken, Yeşiltepe’de neden öyle kalıyor. Kentsel dönüşüm mantığı ile çözülmez bu. Bu derece sinirlenecek, kızacak bir şey yok bunda. Eğer sadece orada çağdaş güzel kent kuracak bu da Eskişehir’i kurtaracaksa yapalım” dedi.

Resim - 9873_2_l.jpg

Kafana göre kentsel dönüşüm yapamazsın’

Başkan Ahmet Ataç, “Yeşiltepe günah keçisi olmasın. Kafana göre ben buraya kentsel dönüşüm yapıyorum diyemezsin. İnsanların istediği şey yerinde dönüşüm. Yaptığımız planı anlamsız, saçma buluyorlar, ama yapılan plan son derece anlamlı. Mahalleye gidip ziyaret edip, provakasyonlar var dedi, bizi suçladı, kentsel dönüşüm olacak diye kestirip attı. Benim adım Ahmet Ataç. Ben hiçbir şeyi oy için yapmadım. Beni tüm Eskişehir bilir. Ama bazılarına biz kendimizi tanıtamamışız demek ki… Diyor ki zemin etütleri yapılmamış, nasıl yapılmamış. Anadolu Üniversitesi’nde zaten yapıldı. O dönem Odunpazarı’nda yapılmadı. İade filan da etmediler planı, sadece 25 binlik planı bekleyin dediler” dedi.

8 mahallede millet kan ağlıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezinde afet riskli alan ilan edilen 8 mahallede halen devam eden projesine de değinen Ahmet Ataç, “8 mahallede de bir kentsel dönüşüm konusu var. Sadece maketi var ortada. Bu konuda da benim rahatsızlığım var ve söyledim. Millet kan ağlıyor. Vatandaşın bu kadar uzun süre mağdur olması güzel bir şey değil” dedi.

“CHP’nin meclis üyeleri de engelliyor”

Ahmet Ataç, “Engelleniyor musunuz” sorusu üzerine, “Evet. Zaman zaman CHP’nin meclis üyeleri tarafından da engelleniyoruz bunu açıkça söyleyeyim” yanıtını verdi.

 

2eylul.com.trGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar