18 Ocak 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Tepebaşı Belediyesi Borç Batağında

Tepebaşı Belediyesi Borç Batağında
  • 10 Şubat 2018 Cumartesi
  • 2515 kez okundu

Tepebaşı’nda milletimizin verdiği muhalefet ve denetim görevimizi, ülkemizin ve ilçemizin şartlarını göz önünde bulundurarak, hassasiyetle ve hakkaniyetle yapmaya, kırmadan, dökmeden, siyaseti yozlaştırmadan, eleştirilerimizi dile getiriyoruz. Ancak son dönemde, hizmetsizliğin ve kötü yönetimin üzerine, ilçemizi mali büyük borçlara maruz bırakan belediye başkanı, hiçbir uyarıya kulak asmayarak, kötü gidişatı, adeta körüklemektedir.

Türkiye’nin kendi ölçeğinde, en borçlu belediyelerinden olan, hızlı borçlanmada rekorlar kıran Tepebaşı Belediyesi’nin 2018 bütçesi için faiz giderini %100 artırıp borç batağına sürüklenmesini eleştirmiştik. Ancak tedbir almak yerine, yeni ve büyük bir borçlanma ile karşımıza çıktılar.

Bütçesinin %90 ‘ı borç olan belediye, bir o kadar daha borçlanmayı planlamaktadır. 60 milyon yeni kredi talebi ile gelen başkan, sessiz sedasız 10 yıl daha, ilçemizi ipotek altına almaya çalışmaktadır. 15 milyon kredinin gerekçesinde, fen işleri çalışmalarına kullanılacağını açıkladığı için ve tahsisli kredi olmasından dolayı, Ak Partili Meclis Üyelerimiz de onay vermiştir. Hizmet için her daim şehrimizin yanında olduğumuzu, siyasi bir tavrımızın olamayacağını, göreve geldiğim ilk gün de ifade etmiştim.

Kalan 45 milyonluk kredinin nereye, hangi sebeple harcanacağını belediye başkanı başka, kulisler başka, komisyon başka şekilde ifade etmektedir. Biz anlıyoruz ki, Büyükşehir hayali ile seçim hazırlığı yapılmaktadır. Daha önceki yıllarda böyle bir gereksinim yokken, hangi büyük hizmet! Akıllarına gelmiştir.

1 yıl başkanlık süresi kalan birinin, 10 yıl boyunca yılda 7 milyon faiz ile toplam 115 milyon borç yapmaya hakkı yoktur. Benden sonra tufan anlayışı ile, bu şehri sevdiklerini söyleyen kimse, bu şehre zarar vermemelidir. Zihnen Tepebaşı’ndan vazgeçtiğini, son yıllarda perişan sokaklardan zaten anlıyoruz. Bari sizden sonrasını bu ağır borcun altına sokmayın.  10 yılda 1 kez bile 7 milyon ayırarak Sazova’daki Kültür Merkezini hayata geçiremeyen belediye, şimdi gerekçesi seçim olan borçlanmaya 10 yıl boyunca her yıl 7 milyonu faize vermeyi taahhüt etmek istiyor. Alınan bunca borcun karşılığında şehrimizde Tepebaşı Belediyesinin ağustos böceği türünden faaliyetleri dışında, ne yapılmıştır?

 “Düşüncenize saygı duyuyorum ama belediyeyi bu borç batağına sürükleyeceğim, bildiğimi yaparım” demek hemşehrilerimizin vicdanında değerlendirilecektir. Bizimle birlikte oy veren ve vermeyen tüm hemşehrilerimi, bu işin takipçisi olmaya davet ediyorum.

İbrahim Yılmaz KAYNARCA
Ak Parti Tepebaşı İlçe BaşkanıGönderen: eskisehirgundem

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar