18 Haziran 2019 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ABD açıklaması!
  • 11 Ağustos 2018 Cumartesi
  • 819 kez okundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times gazetesi için "Türkiye, ABD ile Krizi Nasıl Görüyor?" başlıklı bir makale yazdı. Türkiye-ABD arasında yaşanan gerginliğe değinen Erdoğan, "Kötülüğün dünyanın her yerinde pusuya yattığı bir dönemde, uzun zamandır müttefikimiz olan ABD'nin Türkiye'ye karşı attığı tek taraflı adımlar sadece ABD'nin çıkarlarına ve güvenliğine zarar verir. Çok geç olmadan, Washington ilişkilerimizin asimetrik olabileceği yanlış düşüncesini bir kenara bırakmalı ve Türkiye'nin alternatiflere sahip olduğunu kabul etmelidir. Bu tek taraflılık ve saygısızlık trendini tersine çeviremezlerse yeni dost ve müttefikler aramaya başlayacağız" dedi

Erdoğan: Türkiye ABD ile Krizi Nasıl Görüyor?

Amerika Birleşik Devletleri tarafından Türkiye'ye karşı tek taraflı eylemler Amerikan çıkarlarını zayıflatacak ve Türkiye'yi diğer dostları ve müttefikleri aramaya zorlayacaktır.

Son yirmi yıldır Türkiye ve ABD stratejik ortaklar ve NATO müttefikleri olmuştur. Bizim iki ülkemiz Soğuk Savaş sırasında ve sonrasında ortak zorluklara karşı omuz omuza durdu.

Yıllar içinde Türkiye, gerektiğinde Amerika'nın yardımına koştu. Askerlik görevlilerimiz ve hizmetçilerimiz Kore'de birlikte kan döküyorlar. 1962'de Kennedy yönetimi, Sovyetlerin Küba'dan füzeleri çıkarmak için İtalya ve Türkiye'den Jüpiter füzelerini kaldırarak elde edebildi. 11 Eylül terör saldırısının ardından, Washington dostlarına ve müttefiklerine kötülüğe karşı grev yapmak için geri adım attığında, oradaki NATO misyonunu gerçekleştirmek için birliklerini Afganistan'a gönderdik.

Yine de Birleşik Devletler, Türk halkının endişelerini sürekli olarak anlamakta ve saygı duymamaktadır. Son yıllarda, ortaklığımız anlaşmazlıklar tarafından test edildi. Ne yazık ki, bu tehlikeli eğilimi tersine çevirme çabalarımız boşa çıktı. Amerika Birleşik Devletleri'nin egemenliğine saygı duymaya başlamadan ve ulusumuzun karşılaştığı tehlikeleri anladığını ispat etmedikçe, ortaklığımız tehlikede olabilir.

15 Temmuz 2016'da Türkiye, hükümetimin Fethullah Terör Örgütü olarak resmî olarak tanımladığı örgütüne yön veren Fethullah Gülen liderliğindeki gölgeli bir grubun üyeleri tarafından kırsal Pennsylvania'daki bir bileşikten saldırıya uğradı. Gülenciler hükümete karşı kanlı bir darbe düzenlemeye çalıştılar. O gece, milyonlarca sıradan vatandaş, Amerikalıların şüphesiz Pearl Harbor ve 11 Eylül saldırılarından sonra yaşadıkları gibi, vatanseverlik duygusuyla sokaklara koştular.

Erol Olcok, uzun süredir kampanya yöneticim ve sevgili arkadaşım ve oğlu Abdullah Tayyip Olcok da dahil olmak üzere iki yüz elli bir masum insan, milletimizin özgürlüğünün nihai bedelini ödedi. Benden ve ailemden sonra gelen ölüm kadrosu başarılı oldu, ben de onlara katılırdım.

Türk halkı ABD’nin saldırıyı kesin olarak kınamasını ve Türkiye’nin seçkin liderliği ile dayanışmayı ifade etmesini bekliyordu. Yapmadım. ABD tepkisi tatminkar olmaktan uzaktı. Türk yetkilileri, Türk demokrasisine kapılmak yerine, “Türkiye içinde istikrar ve barış ve süreklilik” için ihtiyatlı bir tavırla çağrıda bulundular. Daha da kötüsü yapmak için, Türkiye’nin iki taraflı bir anlaşma kapsamında Fethullah Gülen’in iadesi talebiyle ilgili herhangi bir gelişme kaydedilmemiştir.

Bir başka hayal kırıklığı kaynağı da, 1984'ten bu yana binlerce Türk vatandaşının ölümlerinden sorumlu olan ve terörist bir grup olarak atanan silahlı bir grup olan PKK'nın Suriye şubesi olan PYD / YPG ile ABD arasındaki ortaklık ile ilgilidir. Amerika Birleşik Devletleri. Türk makamlarının tahminlerine göre, Washington son yıllarda P.Y./Y.P.G'ye silah teslim etmek için 5,000 kamyon ve 2.000 kargo uçağı kullandı.

Hükümetim, Amerikan yetkilileriyle ilgili endişelerimizi, P.K.K.’nın Suriye'deki müttefiklerini eğitme ve donatma konusundaki kararları hakkında sürekli olarak paylaştı. Ne yazık ki, sözlerimiz sağır kulaklara düştü ve Amerikan silahları, Suriye, Irak ve Türkiye'deki güvenlik güçlerimizin sivilleri ve üyelerini hedef almak için kullanılmaya başlandı.

Geçtiğimiz haftalarda ABD, bir Türk vatandaşı olan Andrew Brunson'un, bir terör örgütüne yardım etme suçlamasıyla tutuklanmasını gerekçe göstererek Türkiye ile gerginliği tırmandırmak için bir dizi adım attı. Yargı sürecine saygı duymak yerine, Başkan Trump'ı birçok toplantı ve görüşmemizde yapmaya çağırdığım gibi, Amerika Birleşik Devletleri dostane bir ulusa karşı açık tehditler yayınladı ve kabine birkaç üyesine yaptırım uyguladı. Bu karar kabul edilemez, irrasyonel ve uzun süreli dostluğumuz için son derece zararlıydı.

Türkiye'nin tehditlere tepki vermediğini ifade etmek için, çok sayıda Amerikalı yetkiliyi cezalandırmakla misilleme yaptık. İleriye dönük olarak, aynı ilkeye uyacağız: Hükümetimizi yargı sürecine müdahale etmeye zorlamak, Anayasamız ya da paylaştığımız demokratik değerlerimizle uyumlu değil.

Türkiye, ABD'yi dinlemeyi reddederse, kendi işini halledecek bir zaman ve tekrar kurdu. 1970'lerde Türk hükümeti, Washington’un itirazlarına rağmen Kıbrıslı Rumların katliamlarını önlemek için adım attı. Daha yakın bir tarihte, Washington’un Kuzey Suriye’den kaynaklanan ulusal güvenlik tehditlerine ilişkin endişelerimizin ciddiyetini anlamadaki başarısızlığı, sözde İslam Devletinin sözde İslam Devletinin NATO’nun sınırlarına erişimini kesen ve Y.P.G’yi ortadan kaldıran iki askeri müdahale ile sonuçlandı. Afrin şehrinden gelen militanlar. Bu gibi ulusal çıkarlarımızı korumak için gerekli adımları atacağız.

Kötülüğün dünyaya yayılmaya başladığı bir zamanda, ABD'nin ABD'ye karşı tek taraflı eylemleri, onyıllardır müttefikimiz, yalnızca Amerikan çıkarlarını ve güvenliğini zayıflatmaya hizmet edecektir. Washington çok geç olmadan, ilişkimizin asimetrik olabileceği ve Türkiye'nin alternatifleri olduğu gerçeğini ortaya koyan yanlış anlaşılmış fikirden vazgeçmelidir. Bu tek taraflılık ve saygısızlık eğiliminin tersine çevrilmemesi, yeni arkadaşlar ve müttefikler aramaya başlamamızı gerektirecektir.

Recep Tayyip Erdoğan Türkiye cumhurbaşkanıdır.


nytimes.comGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar