24 Mart 2019 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Ben Yaptım Oldu Demekle Olmuyor: HAKLI ÇIKTIK

Büyükşehir Belediyesi’nin afet riskli alan ilan ettiği 8 mahalleyi kapsayan ve çok eleştirilen proje hakkında Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı. AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, “Eleştirileri ortaya koyan bir karar” dedi

Murat Atikel - Büyükşehir Belediyesi’nin afet riskli alan ilan ettiği 8 mahalleyi kapsayan, 2013’ten bu yana hayata geçiremediği ve çok da eleştirilen proje hakkında Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Afet riskli alan ilan edilen bölgedeki bir mülk sahibinin açtığı dava ile ilgili Danıştay’da alınan kararda, söz konusu bölgenin afet riskli alan ilan edilmesi öncesinde yapılan çalışmalar ve incelemelerin yetersiz olduğu belirtildi.

“ELEŞTİRİLERİ ORTAYA KOYAN BİR KARAR”
Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararı verdiğini kamuoyuna açıklayan AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, “Karar bizim de yeni elimize ulaştı. Danıştay’ın kararı, yürütmeyi durduruyor. Hazırlık aşamasındaki çalışmaların yetersiz ve eksik olduğu belirtiliyor. Bizim de eleştirdiğimiz noktalar Danıştay kararıyla da ortaya konulmuş oldu. Şimdi Büyükşehir Belediyesi’nin yeni bir çalışma yapması gerekiyor” dedi.

“YAPILAN HAZIRLIK VE ÖLÇÜMLER YETERSİZ”
Danıştay kararında, Büyükşehir Belediyesi’nin 8 mahalleyi kapsayan alanı afet riskli ilan etmeden yapılan çalışmaların yetersiz olduğu belirtiliyor. Hazırlanan rapor ve bölgedeki binalarda yapılan ölçümlerin, afet riskli alan ilan edilmesi için gerekli koşulların oluşup oluşmadığını belirlemede yetersiz bulunduğu ifade ediliyor.

DANIŞTAY: RAPORLAR YETERSİZ
Danıştay 14. Dairesi tarafından alınan kararda, “İşlemin dayanağı olan ve işleme konu alanın zemin yapısı ve üzerindeki yapılaşma sebebi ile can ve kaybına yol açma riski taşıdığına dair hazırlanan teknik rapora göre, alanın zemin yapısı açısından riskli alan olarak ilan edilmesinde kullanılan çalışmaların parsel bazında veri sunmadığı, alandaki alüviyolun özellikleri, jeolojik oluşum mekanizması dolayısıyla yatay ve düşey yönde değiştiğinden olası bir sıvılaşma durumunda yüzeydeki yapıları etkileyecek deformasyonların olup olmayacağı bilinemediği, ayrıca alanda bulunan yapıların dayanıklılığının ölçülmesinde kullanılan yöntemlerin, söz konusu binaların risk düzeyinin belirlenmesi konusunda yeterli olmadığı, yapı stoğunun risk durumu ile ilgili rasyonel bir tespit yapılabilmesi için alandaki binaların özelliklerine göre sınıflara ayrılması, her bina sınıfından o sınıfı temsil edebilecek binaların seçilip bu binaların detaylı modellerinin hazırlanıp deprem analizleri yapılarak ve son olarak elde edilen verilerin tüm binaları temsil ettiği var sayılarak tüm stok için kullanılması gerektiğinden, işlemin dayanağı teknik raporun dava konusu alanın zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığını kanıtlayacak nitelikte olmadığı dava konusu alanın riskli alan ilan edilebilmesi için 6306 Sayılı Kanuni Uygulama Yönetmeliğinin öngördüğü koşulların detaylı bir teknik rapor ile oluşturulmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi.

 

Resim - 21312_1_l.jpg

BUNCA ZAMAN BOŞA MIYDI?
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in mart 2013’teki teklifi sonrasında belediye yetkiyi almış, Büyükşehir Belediyesi söz konusu alanı afet riskli alan ilan etmişti. Aradan 5 yıl geçti, bu süre zarfında bölgede inşaat çalışmaları durdu, birçok vatandaş mağdur olduğunu savunarak dernek kurdu. Yaklaşık 30 bin kişiyi ilgilendiren, Eskişehir’in en merkezi bölgesiyle ilgili kararla ilgi çok sayıda eleştiri ve tepki de gündeme gelmişti. Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul Teknik Üniversitesi’ne hazırlattığı proje de tartışmalara neden olmuştu. Büyükşehir Belediyesi’nin şimdi nasıl bir tavır alacağı, projeyi yeniden ele alıp almayacağı, mağdur vatandaşlara ne olacağı, bölgeyle ilgili yeni bir karar alınıp alınmayacağı merak konusu.

 

Resim - 21312_2_l.jpg

 

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar