23 Ağustos 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

"Sayıştayın denetim raporunda bunlar ZİMMETE ÇIKIYOR"

"Sayıştayın denetim raporunda bunlar ZİMMETE ÇIKIYOR"
  • 6 Şubat 2019 Çarşamba
  • 2767 kez okundu

Ak Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan EsTV de yayınlanan Vaziyet Programın da sorulara yanıt verdi.

Son bir haftadır CHP’ilerin sık sık gündeme getirdiği Kütüphane inşaatı önündeki duvarlarda yer alan afişlerle ilgili tepkiyi dile getirildi.

Tepki konusunda Başkana soru soran program sunucularına Zihni Çalışkan yanıt verdi.

Ali Baş’ın sorduğu soruya yanıt veren Zihni Çalışkan:

Çok ufak suda fırtınalar koparıyorlar. Bunu neden yaptıklarını anlamak konusunda zorlanıyoruz. Hem bu konuya ilişkin kendiniz bir noktada durup, bunu da eleştirel yaklaşmak doğru değil. Şöyle ki: Biz yılbaşından başlamak üzere belediyelerimizden bize billboard tahsis etmelerini istedik. Bilboardlara ilişkin belediyelerimiz bugüne kadar bize hiçbir zaman olumlu cevap vermediler. Aksine bilbolardların tamamını yasal olmadığı halde, kendi icraatlarını anlatır şekilde siyasi propaganda malzemesine dönüştürdüler. Bakın şehrin tamamında onların billboardları var. Bizim sadece “Eskişehir’e yeni heyecan gelecek” yazısının bu kadar rahatsız edici olmasındaki temel faktöre bakmak lazım. Biz olumsuz eleştiri yapmıyoruz. Şehri gelecekte vizyoner arkadaşlarımızın adaylarımızın yöneteceklerine inancımız tamdır. Biz kendi işimize bakıyoruz. Seçimlere odaklandık, çok iyi gidiyoruz. Sahada çok iyi gidiyoruz, başkanlarımıza çok iyi bir teveccüh var. Başkanlarımızın çok tevazu ve samimiyetle mücadeleleri var. Ben bunun yansıması olarak halkımızda da, anketlerde de bunun sonuçları çok iyi gördüğümüz için bu tür ufak şeylerde fırtına kopartmaları; ne kadar zor durumda olduklarını ve seçimin onlar için ne kadar olumsuza döndüğünün çok açık göstergesidir.

Şimdi biz şunu yapmadık. Ben buraya billboardlarla ilişkin hazırlık da yaparak geldim. Şehre bakarsanız, şehrin duvarlarında belediye hizmetlerine ilişkin reklamlar var, şehrin billboardlarının tamamı onların hizmet anlattıkları araçlara döndü. Ya siz hizmet yapıyorsunuz, bu hizmetlerin reklamamı ihtiyacı var, yoksa siz görünürlüğü az olan hizmetler mi üretiyorsunuz? Görünürlüğü az olan hizmetler üretirseniz, yaptığınız küçücük işleri devasa billboardlarda, kör duvarlarda, hareketli mobil lcd ekranlara taşırsınız. Hizmetler büyük olacak, görünlüğü olacak. Küçük olursa, işte böyle billboardlara yapışırsınız. Halan billboardlarda yılbaşı kutlamaları var. Yılbaşı geçeli ne kadar oldu?

Arif Ambar: Peki başkan sunulan gerekçe ne?

Bilboardlara ilişkin kısımlarda değerlendirmeniz dikkate alınmamıştır diye cevapları var. Yani talebiniz kabul edilmemiştir diye. Buna ilişkin aslında yasal bir düzenleme var. 7.2.2014 tarih ve 350 sayılı Yüksek Seçim Kurulunun kararı var. Diyor ki: “Mevcut belediye başkanı, hizmet ve projesine ait görüntüler ile hizmet ve projelerine yönelik afiş ve propaganda yasağında değerlendirilmiş ve kaldırılması gerekmiştir” YSK’nın kararı var. YSK bunu bu şekilde karara bağlamış. Buna rağmen şehrin tamamında işte böyle, görselliği de bozan…

Program sunucuları: Ama başkanım onlar bayadır var

Ama artık onları kaldırmaları lazım. Bakın size ben Kazım beyin yeni girdiği bir “Birlikte başardık” neyi başardınız da biz duymadık.

Arif Ambar: Bunun yasal bir sorunu yok ki..

Ne anlamda. Bakın biz şuna karşı değiliz. Bu seçim yasakları kapsamında onları koymaması gereken bir şey. (Bilobard resmini gösteriyor) Kimin resmi var? Demek ki tanınırlığı yeterli değil. İnsanlar sizi bilmezse böyle resminizi de basarsınız. Sayıştayın denetim raporunda bunlar ZİMMETE ÇIKIYOR. Belediye başkanının kendi resmi ile çıkmış olduğu reklamlar belediye başkanının kendi şahsi bütçesiyle karşılaması gereken giderler. Bu kadar. Bunu çok uzatmak manalı değil.  Ancak şunu söylüyorum Bir avuç suda fırtına kopartıyorlar kendileri tüm billboardlarda varlar, biz kalkıp BÜTÜN BİLBOARDLARDA SİZ VARSINIZ DİYE FERYAT FİGAN ETMİYORUZ. Ancak onlar, ismin dahi olmadığı, Eskişehir’e Yeni Heyecan Gelecek yazısından son derece rahatsızlar. Bu bize keyif veriyor. Çünkü şehirde binlerce billboard bir yana, ufacık metrekareside ne kadardır bilmiyorum. 40 metrelik bir yerdeki yazı Bu şehrin gündemini alt üst ediyor. Bizi bu yolla basına taşıdıkları için de TEŞEKKÜR EDİYORUZ.  Sağ olsunlar reklamımızı yapıyorlar.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar