22 Mayıs 2019 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Odunpazarında Sıkıntı Büyük: GELİR DÜŞÜK, BORÇ REKORDA

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt bir çok platformda Ak Partili Odunpazarı Belediyesinin 10 yılda yaptığından çok iş yaptık, 4 katı kredi kullandık diye açıklama yaparak Ak Partili Olmayan Belediyeler Kaynak Bulamaz Algısını yıkmaya çalışıyor. Ancak ortaya çıkan borç tablosu durumun kontrolsüzlüğünü ortaya koyar nitelikte.

Emek Mahallesi Seçim Ofisi açılışında da Konuşma yapan Başkan Kazım Kurt, bizden önce birşey yapmamışlar derken Bir önceki yönetimin Yol Harcamalarına Katılım Payı alınmayacak diye vatandaşlara kağıt dağıttığı yolların asfalt paralarını da aldığını unutmuş olacak ki hizmet yapılmadığını iddia etti. Ayrıca bu yollar için vatandaştan paras aldıklarını da unutarak Yollara asfaltladık diye açıklayan başkan Kazım Kurt yönetiminin borçlarını 2eylül gazetesi detaylı olarak yayınladı.

5 YILDA BORÇ REKORU

Kazım Kurt seçildiğinde 125 milyon gelir, 92 MİLYON TOPLAM BORCU OLAN BELEDİYE, şimdi 188 milyon gelir ve 222 MİLYON LİRA BORCA ULAŞTI… Üstüne bir de, her yıl milyonlarca lira asfalt parası alınan Odunpazarlılar nasıl bu kadar borçlandıklarını merak ediyor

Murat Atikel - Odunpazarı Belediyesi’nin son 5 yılda borcundaki artış çok dikkat çekiyor. Borcun belediye gelirlerinin çok üstüne çıkmasının nedenleri tartışılıyor. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un belediye kaynaklarını iyi değerlendiremediği, belediyenin birçok kaynağının israf edildiği, belediyedeki gelir ve borç dengesinin bozulduğu eleştirileri ile birlikte, bütçe hesapları da Odunpazarı’nda tablonun giderek kötüye gittiğini gözler önüne seriyor.

Resim - 25810_1_l.jpg

GELİR DÜŞÜK, BORÇ REKORDA
Odunpazarı Belediyesi’nin 2014’te 92 milyon lira olan toplam borcunun 2018’de iki katından fazla artıp 222 milyona ulaşması dikkat çekiyor. 2014’te belediyenin 125 milyon liralık yıllık gelirinin ise 2018’de ancak 188 milyon liraya ulaşabildiği ifade ediliyor. Odunpazarı Belediyesi’nin borcu ise 4 yılda 130 milyon lira artışla, şimdi 222 milyon liraya ulaşmış. Odunpazarı’ndaki bu inanılmaz borç artışı ve gelir-gider dengesizliği nasıl oluştu çok merak ediliyor.  

2015’TE BAŞLIYOR
Odunpazarı Belediyesi’nin bütçe hesapları ve faaliyet raporları incelendiğinde, 2014 yılında Kazım Kurt’un belediye başkanı seçildiği yıl toplam borcu yaklaşık 92 milyon lira olan belediyenin, bütçe gelirinin ise 128 milyon liraya dayandığı görülüyor. 2015 yılına gelindiğinde ise, Kazım Kurt’un belediye başkanlığının ilk yılı sonrasında toplam borç 116 milyon liraya ulaşırken, bütçe gelirinin 139 milyon liraya çıktığı görülüyor. Borç miktarında 24 milyon liralık artış olurken, bütçe gelirindeki artış yaklaşık 23 milyon lirada kalıyor. Öte yandan, 2016 yılında bütçe geliri ile toplam borç arasındaki fark korunmaya devam ediyor. 2016’da toplam borç miktarı  129 milyon liraya yükselirken, bütçe geliri yaklaşık 154 milyon lirada kalıyor.

2017’DE İŞLER DEĞİŞİYOR
2017 yılına gelindiğinde ise bir anda işleri değiştiği görülüyor. 2017’de gelir bütçesinin yaklaşık 165 milyon lira olduğu belediyede, toplam borcun 172 milyon liraya çıkması ve gelir bütçesini geçmesi dikkat çekiyor. Toplam borç ile gelir bütçesi arasında dengesizlik başlıyor.

2018’DE BORÇ REKORU
2018 yılında ise, toplam borcu 222 milyon liraya dayanan belediyenin, gelir bütçesi ise ancak 188 milyon lira olarak gerçekleşiyor. Gelir bütçesi ile toplam borç arasındaki uçurum daha da büyüyor.

NASIL OLDU BU?
Uzmanlar, Odunpazarı Belediyesi’ndeki gelir bütçesi ve toplam borç arasında son 5 yılda oluşan bu dengesizliğin dikkat çekici olduğunu belirtirken, Odunpazarlılar da 2014’ten beri nasıl bu kadar borçu hale geldiklerini merak ediyor.

 

2eylul.com.trGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar