15 Kasım 2019 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Odunpazarında Gergin Meclis Toplantısı

Odunpazarında Gergin Meclis Toplantısı
  • 15 Haziran 2019 Cumartesi
  • 1983 kez okundu

Odunpazarı Belediye Meclisi Haziran Ayı 11. Birleşim 2.. Oturumu bu akşam gerçekleştirildi. Gündeme gelen 13 maddeden 12'si oy birliği ile kabul edilirken AK Parti Grubu SODEMSEN'in (Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası) kurulmasında Odunpazarı Belediyesinin kurucu üye olması yönündeki teklife ret oyu verdi. Meclis'te birçok konu üzerinde hem AK Parti hem de CHP grubu görüşlerini dile getirdi.

Gündem maddeleri görüşülmeden önce gündem dışı söz alan CHP'li üyelerden sonra AK Partili Murat Özcan söz alarak hem şahsına hem de AK Parti'ye yönelik yergilere cevap verdi.

ÖZCAN: TAŞERON KULLANMALARINA GEREK YOK, KENDİLERİ EKSİKLERİNİN NE OLDUĞUNU AÇIKLAYABİLİRLER

Eskişehir'de hastane olmak için izin almaya çalışan ancak alamadığı için kapanmakla karşı karşıya kalan bir sağlık kuruluşu ile ilgili olarak Tabip Odası'nın belediye meclis üyelerine kadar geniş bir kesimden gelen tepkileri anlamakta güçlük çektiğini belirten AK Partili Murat Özcan "Bizim bildiğimiz Tabip Odası özel hastanelere karşıydı. Ne var ki Eskişehir'deki özel bir hastene için açıklama yapıyorlar, kamuoyu baskısı oluşturuyorlar.
Aslandı bu hastanenin sahibi, yatırımcısı kendilerine neden hastane olma yeterliliği verilmediğini biliyordur. Çıkıp kamuoyu önünde bir açıklama yapabilirler. Zaten ya teknik bir yetersizlik söz konusudur ya da istihbari olumsuz bir rapor vardır haklarında. Yoksa bu hastanenin kurucu sahipleri ABD'ye kaçtıktan beri bu hastane takipte. Çıkıp yaşadıkları sıkıntının gerçekte ne olduğunu kamuoyuna açıklamaları gerekir. Kamuoyu da bilgilendirilmiş olur. Maddi ve manevi olarak daha yeni nemalanmaya başlamış kişiler aracılığıyla bu tir işler yapmasınlar. Taşeron kullanmalarına gerek yok, muhatapların kim olduğu belli" diye konuştu.

"O KADAR HASTANEYİ İZİN VERİLMİŞ BUNLARA NİYE VERİLMEMİŞ, BİR DÜŞÜNÜN"

İlgili özel hastaneye yeterlilik belgesinin verilmemesini Şehir Hastanesinin kapasitesini olumsuz etkileyeceği yönündeki iddialara da sert çıkan Özcan "Hastanenin yolunu bile yapmaktan aciz insanlar o kadar hastaneye ruhsat verilirken neden bunlara verilmediğini de bir düşünsünler" dedi. 

"ENERJİ İHTİYACININ BELLİ BİR BÖLÜMÜNÜ ANCAK YENİLENEBİLİR ENERJİ İLE KARŞILAYABİLİRSİNİZ!"

Termik Santrallerin de yenilenebilir enerji kaynakları gibi gerekli özen gösterilmediği ve son teknolojik gelişmeler ışığında kurulmadığı takdirde zararlı olduklarının altını çizen Özcan şunları söyledi: "Ancak biz Çin ve Hindistan'daki çevreye zararı ileri boyutlarda bulunan termik santralleri örnek almıyoruz. Fransa ve Almanya'da, zararları ancak diğer enerji kaynakları ile aynı düzeyde bulunan termik santralleri örnek alıyoruz. Bir ülkenin yenilenebilir enerji ile enerjisinin ancak yüzde 15'inin karşılanabileceği, diğer kısmının diğer enerji kaynaklarından karşılanabileceğini Avrupalılar ifade ediyor. Bugün Almanya bile henüz arzu ettiği oranda yenilenebilir enerji kaynağı kullaabilecek duruma gelememiştir. Termik santraller zararlı da diğer enerji üretim sistemlerinin hiçbir zararı yokmuş gibi bir yaklaşımdan kurtulmak gerektiğini düşünüyorum."

HAMAMYOLU ESNAFININ TALEBİNİ İLETT

Hamamyolu Esnafının oturma yerleri konusunda şikâyetçi olduğunu belirten Özcan, masa ve sandalyelerin güneşe konulduğuna dair esnafın dertlendiğini, tanzimin yeni baştan gözden geçirilmesinin iyi olabileceğini dile getirdi.

"ALPASLAN TÜRKEŞ BAHÇESİNİ YAPMAK İSTERSENİZ 50 DÖNÜMLÜK ALANDA SORUN YOK"

AK Parti Odunpazarı Adayı Volkan Doğan'ın seçimden önce kurulmasını vaat ettiği Alpaslan Türkeş Millet Bahçesi konusunda Odunpazarı Belediye Başkanlığının adım atması durumunda 50 dönümlük alanda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmayacağının altını çizen Özcan "Siz bu parkı yapacak olursanız biz de size yardımcı oluruz. 50 dönümlük alanla ilgili bir sıkıntı yok, diğer 20 dönüm falez zaten. Eğer yapmak isterseniz biz de üşerimize bir şey düşürse yardımcı olmaya çalışırız. Her şeye de gücümüz yetmeyebilir ama birlikte çalışmak için size el uzatıyoruz. Aynı iyi niyeti sizlerden de bekleriz" diye konuştu. 

KURT: TABİB ODASININ MESLEKTAŞLARI İLE İLGİLİ OLARAK KAYGI DUYMASI NORMAL

AK Partili Murat Özcan'ın ifadeleri ve yergileri üzerine Başkan Kazım Kurt da görüşlerini dile getirdi.

Kurt, tartışmalara neden olan hastane ile ilgili sorunun ne olduğunu kendisinin bilmediğini ancak Tabip Odası'nın orada bulunan meslektaşlarının işsiz kalmaması için gösterdiği gayreti anlayabildiğini ifade etti.  Kurt "Bu hastanenin sahipleri hastaneyi kurarken de FETÖ'cüydü, işletirken de FETÖ'cüydü. Ancak şu anki sahipleri hakkında somut bir delil olmadan böyle bir suçlama yapılması bizce çok yanlış" dedi.

"ENGELLEME BİZ EDEBİYATINI YAPTIĞIMIZ BİR ŞEY DEĞİL, DAVALARIN HEPSİNİ KAZANDIK"

Alpaslan Türkeş Parkının yapılabileceği 50 dönümlük alanla ilgili çalışmalar yaptıklarını belirten Kurt, kendilerinin de iş birliği içinde hareket etmek istediklerini ancak hemen her defasında ellerinin boş kaldığını belirterek şunları söyledi: "TOKİ 7 yıldır Karapınar'da 2. Etabı yapmadı. Resen bile plan yapma hakkı var TOKİ'nin, istese yapabilirdi. Biz en sonunda bir plan tadilatı yaptık oy birliğiyle. Ama TOKİ Dava açtı. Artık kaç sürecek bilmiyoruz. Benzer şekilde Şehr-i Derya Parkında da büyük sıkıntı yaşadık. Birçok konuda engellendiğimizin kanıtı, açtığmız tüm davalarda mahkemelerin bizi haklı gösrmesidir. Yoksa engelleme bizim yaptığımız bir edebiyat değildir. Milli Eğitimin okul yapılacak alanları ile ilgili olarak da bir samimiyet olmadığını düşünüyoruz.Olsa örnek verdiğimiz yerdeki okul inşaatı bu kadar yıldır yapılırdı, temeli bile atılmadı."

"HAMAMYOLU'NDA İŞGALİYE KONUSUNDA ÇOK HASSASIZ!"

Kazım Kurt, Hamamyoul esnafının oturma yerlerinin tanzimi konusundaki şikayetleri konusunda ise "Hamamyolu Caddesinde işgaliye konusunda hassasız. Ama esas olarak o bölgede yaşayan vatandaşlarımız hassas. Adam getiriyor binanın girişine masa ve sandalyeleri atıyor, vatandaş evine girip çıkamıyor" ifadelerini kullandı.

 

eskisehirdenhaberler.comGönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar