23 Ocak 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Günay Kadına Karşı Şiddet ve Çocuk İstismarı Hakkında AKPM Genel Kurulu’na Seslendi

Prof. Dr. Günay Kadına Karşı Şiddet ve Çocuk İstismarı Hakkında AKPM Genel Kurulu’na Seslendi

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve AKPM Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay AKPM Genel Kurulu’na seslendi. Günay, “Kadına karşı şiddet suç, en yaygın insan hakları ihlali ve cinsiyete dayalı bir ayrımcılık türü olduğunda herkes hemfikir. Ancak bu sorunun üstesinden gelinmesi için yasal ve kurumsal düzenlemeler ile iş birliğine dayalı bir eylem planına ihtiyaç olduğu bir gerçektir. AKPM 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe giren ve İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesini desteklemektedir.’’ Şeklinde konuştu. Prof. Dr. Günay, ‘Kadına Yönelik ve Aile İçi Şiddete Karşı Mücadelede Uzmanlar Grubu’ (GREVIO) ile iş birliğine, ulusal ve uluslararası düzeyde İstanbul Sözleşmesi’nin desteklenmesine, bu konularda tüm sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarının desteklenmesine dikkat çekti.

Türkiye’deki Gelişmeleri Anlattı

Türkiye’deki gelişmeler hakkında ise “Avrupa Konseyi Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi yani kısaca ‘İstanbul Sözleşmesi’ Türkiye’nin Avrupa Konseyi dönem başkanlığı döneminde İstanbul’da imzaya açılmış, ilk olarak Türkiye tarafından çekincesiz olarak imzalanmıştır. İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanması ve onaylanması ile “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun”, yürürlüğe girmiş, yasal altyapı güçlendirilmiştir. Kanunun uygulanması ise 2007-2020 birbirini izleyen üç ulusal eylem planı ile üst düzeye çıkarılmıştır.’’şeklinde açıklamada bulundu.

Günay “İstanbul Sözleşmesi kapsamında şiddetle mücadelenin önemli bileşenlerinden biri de yürütülen çalışmaların izlenmesi ve değerlendirilmesidir. İzleme ve değerlendirme çalışmaları ulusal ve yerel düzeylerde yürütülmektedir.” diyerek bu alanda ŞÖNİM’ler, KADES, Alo-183, bakanlıklar arası eğitim protokolleri gibi Türkiye’de yapılan uygulamaları paylaştı.

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar