26 Ocak 2020 Pazar
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Sazova Kültür Merkezi harabe durumda”

Sazova Kültür Merkezi harabe durumda”
  • 7 Ağustos 2019 Çarşamba
  • 1480 kez okundu

AK Parti Tepebaşı İlçe Başkanı Hakan Çizmelioğlu, Sazova Kültür Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yapımı tamamlanmayan ve hizmete açılmayan bina ile ilgili Başkan Çizmelioğlu şunları söyledi:

“2009 yılında Tepebaşı Belediye Başkanımız Sayın Tacettin Sarıoğlu’nun girişimleri ile kültür bakanlığından talep edilen ‘Sazova Kültür Merkezi tahsisi gerçekleştirilmişti. Yerel seçimlere 3-5 ay kala tahsisi sağlanan alana, seçim sonrası şu anki belediye başkanı Sayın Ahmet Ataç’ın seçilmesi ile bu güzide kültür merkezi şehrimize kalıcı eser olarak layık görülmemiştir. Kaba inşaatı bitmiş olarak devir edilen binada 10 yıl içerisinde sadece dış sıvası yapılarak bırakılmıştır. Tesisin %85’lik kısmının tamamlandığını biliyoruz ve kalan kısmının tamamlanmasının ardından şehrimize donanımlı bir kültür merkezi hizmete sunulacaktır. Hükümet tarafından belediyeye kültür merkezi yapımı için hibe edilen alan harabe olarak tutulmaktadır.

İlçe belediyesinin faaliyete sunduğu kültür merkezi binalarına yıllık 2 ila 2,5 milyon kira bedeli ödenmekte. Ayrıca kiralanan binalara restorasyon ve tadilat giderleri de belediyenin bütçesine ekstra eklenmektedir. Belediyenin kendisine ait olan bina inşaatını tamamlayarak hizmete sunması, ödemekte olduğu kira ve kiralanan binaların restorasyon bedelleri, belediye bütçesine eklenerek kâra geçilecektir. Fakat kendi mülkiyetine bu yatırımı yapmayarak vatandaşların kullanımına ve hizmete açmamayı tercih etmekte, her zamanki gibi hızlı ve tedbirsiz borçlanmaya girmektedir.

Belediyelerin görevleri içerisinde ‘… sağlık, eğitim, kültür tesis ve binalarının yapım, bakım ve onarımı ile kültür ve tabiat varlıkları ve tarihî dokuyu korumak; kent tarihi bakımından önem taşıyan mekânların ve işlevlerinin geliştirilmesine ilişkin hizmetler yapmak' maddesi bulunmaktadır. Pekala belediyemize kültür tesisi ile kalıcı eser kazandırmak gerekirken, size tahsis edilmiş binayı tamamlamaya imtina etmek belediyecilik görev ve sorumluluklarındaki yetersizlikten midir?”

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar