10 Temmuz 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Faiş Zam TEPKİSİ: ESKİ Geçen Yıl 43 Milyon TL Kar ETTİ..

Faiş Zam TEPKİSİ: ESKİ Geçen Yıl 43 Milyon TL Kar ETTİ..
  • 30 Kasım 2019 Cumartesi
  • 2650 kez okundu

AK Parti İl Başkanı Av. Zihni ÇALIŞKAN, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan su zammına tepki gösterdi. Başkan ÇALIŞKAN;

“Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisinin 28/11/2019 tarihli oturumunda, Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğünün (ESKİ), 2020-2024 yıllarına ait stratejik planı, 2020-2024 yıllarına ait yatırım programı, 2020 yılı yatırım programı, 2020 yılı performans programı ve 2020 ve izleyen iki yılın bütçesi görüşüldü.

Hazırlanan stratejik plan, yatırım programları ve 2020 yılı bütçesi, hep birlikte değerlendirildiğinde, yatırımlara ayrılan rakamların yetersiz olduğu, açıkça görülmektedir.

Dolayısıyla vatandaşlarımız, 2020 yılında ve sonraki yıllarda, mevcut durumdaki su isale hatlarının yenilenmesi, içme ve kullanma sularının kalitesinin artırılması, hem şehir merkezine, hem dış ilçelere ve mahallelere, yeni isale hatlarının yapılması, arıtma suyu tesisleri, atık su tesislerinin yapılması ve özellikle de yağmur ve kar yağdığında göle dönen cadde ve sokakların, su tahliyelerini mümkün kılacak, kanalizasyonların yapılması konusunda, yeterli hizmeti alamayacaklar. O zaman sormak gerekir: Nerede insan sağlığı, nerede çevre sağlığı ve nerede Avrupa Kenti?

Ancak buna rağmen, CHP’li Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, bütün vatandaşlarımızın kullandığı konut ve meskenlere ilişkin su ücretlerine, Ak Parti grubumuzun şiddetle karşı çıkmasına rağmen, %60 oranında zam yapmıştır.

Bu zam oranı çok yüksektir ve fahiş bir orandır. Bu zammın kabul edilmesi mümkün değildir.

Ayrıca bu zammın, merkezi hükümet tarafından yapılan diğer zamlarla ilişkili olduğu ve genel ekonomik duruma göre yapıldığı savunmasına sığınılamaz. Bu savunma, “topu taca atma” ezberciliğinden başka bir şey değildir. Zira şebeke suyunun maliyeti, bu savunmayı geçersiz kılmaktadır.

ESKİ Genel Müdürlüğü’nün varlık sebebi ve çalışma amacı sadece, geçmiş yıllarda ve önceki belediye başkanları döneminde yapılmış olan su şebekeleri ve isale hatlarını kullanıp, vatandaşların kullandıkları suya, %60 oranında fahiş bir zam yaparak, sattığı suların tahsildarlığını yapmaktan çok, hizmet kalitesini artıracak yatırımlar yapmalıdır.

Diğer taraftan, geçen yıl yapılmayan zamlardan dolayı ve maliyet artışlarından dolayı, ESKİ’nin zarar edeceği bahanesi de tamamen geçersizdir. Çünkü ESKİ, kâr eden bir kuruluştur. Bu kardân Büyükşehir Belediyesine geçen yıl 43 milyon TL. kâr aktarımı yapılmıştır. ESKİ, Büyükşehir Belediyesini “fonlamak” yerine, vatandaşların daha ucuz su kullanmasını, tercih etmelidir.

Milletimiz, CHP’nin “her şey güzel olacak” sloganıyla başlattığı, yeni dönem belediyecilik anlayışını 6 ay geçmeden en temel ihtiyaç olan su zammı ile herşeyin güzel olmayacağını göstermiştir. Su zammının ivedilikle geri alınması kamuoyu adına istiyor, bu olayın sonuna kadar takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.” dedi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.