5 Ağustos 2020 Çarşamba
Bisiklet kullanımı için “laf değil iş” üretin…

Bisiklet kullanımı için “laf değil iş” üretin…

Konuk Yazar
Konuk Yazar

Bisiklet kullanımı için “laf değil iş” üretin…

Büyükşehir Belediyesi ve Embarg Sürdürülebilir Ulaşım Merkezi İşbirliğiyle yürütülen bir çalışma var. “Bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak” amacını taşıyor.

Çalışma doğrultusunda “Bisikletle Birleşik Ulaşım Planlaması Çalıştayı”nın ikincisi düzenlendi. “Çalıştay” kapsamında bir de “bisikletle kent turu” gerçekleştirildi.

 Tura katılanlar arasında Büyükşehir Belediye Başkanı da var. Bisiklete binmeden önce bir konuşma yaptı… “Bisikletin yararları”nı anlattı. “Daha temiz ve gürültüsüz bir çevre için bisiklete binmek çok önemli. Bisiklet kullanmak ekonomik anlamda tasarruf sağladığı gibi sağlık açısından da yararlar sağlar.”

 Söyledikleri, herkesin bildiği doğrular. İtiraz etmek olanaksız… Büyükşehir Belediye Başkanı, konuşmasında yalnızca “bisikletin yararları”nı anlatmakla yetinmedi…

 “Kural dersi” de verdi…

“Öncelikle kurallara uyma alışkanlığı kazanmalıyız. Kentimiz bu konuda da örnek olacaktır. Eskişehir’de bazı bisikletliler kurallara uymuyor. Tramvay yollarında bisiklet kullanıyorlar. Bu davranış yanlış. Kurallara uymamak görgüsüzlüktür.”

Söyledikleri böyle… Peki bu sözler söylendikten sonra ne yapıldı…

“Bisikletle giriş yasağı” olan güzergahlarda “Bisiklet turu” gerçekleştirildi. Bu “kurallara aykırı” bir uygulama… “Kural dersi”nden sonra “toplu kural ihlali” yapıldı… Neydi efendim… “Kuralla uymamak bir görgüsüzlük” idi…

***

Büyükşehir Belediyesi “bisiklet kullanımının yaygınlaşmasını” istiyor.

İyi de bu yalnızca istemekle olmaz ki…

Eskişehir’in koşulları ortada… Bisiklete “spor olsun” diye binilecekse sorun yok… Bisiklet, otomobilin bagajına konulur… Sonra da kentin kenarlarında uygun bir yer bulunarak “bisiklet sporu” yapılır.

Ama, bisiklet “kent içi ulaşım aracı” olarak kullanılacaksa durum çok farklı…

Eskişehir’in ulaşım hatlarının durumu belli… Büyük bölümünde araç trafiği oldukça yoğun… Bisikletliler için özel bölüme sahip değiller… Doğal olarak bisikletliler için “can güvenliği” yok… Bisiklete binmek için “kazayı göze almak” gerek.

Bunun yanı sıra Eskişehir’deki ulaşım hatlarının büyük bölümünde “bisikletle giriş yasağı” var…

Yasağa uymayanlar yakalandıklarında cezaya çarptırılıyorlar…

Çoğu zaman bisikletlerine “el konulduğu” da oluyor. Uzun sözün kısası, Eskişehir’de bisikletin “ulaşım aracı olarak kullanılması” çok riskli… “Kazayı ve cezayı göze almak” gerekiyor.

Eskişehir’deki gerçek bu…

Peki “yaratıcısı” kim? “Kim” olacak… Elbette ki, yerel yönetim organlarının başında bulunanlar. Herkes bir yana… Bugün “bisikletin yararları”nı anlatan “Çevre ve insan sağlığı için bisiklet kullanın” diyen Başkan 12 yıldır görevde… Yaptıkları ortada… “Bisikletle ulaşım” konusunda yaptığı bir şey yok.

Ne özel yol yaptı ne de ulaşım hatlarında “bisikletlilere özel” bölüm ayırdı… Bunları yapmadığı gibi “bisiklet kullanım alanı”nı iyice daraltan uygulamalara imza attı… Yaptıkları daha doğrusu da yapmadıkları orta yerde dururken kalkıp “bisiklet edebiyatı” yapıyor… “Kural dersi” veriyor. Olacak şey değil…

Büyükşehir Belediye Başkanı “bisiklet edebiyatı” yapmayı bırakıp iş yapsın… Eskişehir’deki ulaşım hatlarını “bisiklet kullanımına uygun hale” getirsin… O yapması gerekenleri yapsın… Bisikletlilerin karşısındaki “kaza ve ceza riski”ni ortadan kaldırsın önce… Sonrasını da hiç merak etmesin… “Bisiklet kullanımı” alabildiğine yaygınlaşır…

Tıpkı yıllar önce olduğu gibi…

Vedat Alp
Şehir GazetesiYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.