14 Temmuz 2020 Salı
Beş maddede seçim analizi

Beş maddede seçim analizi

Konuk Yazar
Konuk Yazar

Beş maddede seçim analizi
Yiğit Bulut'un seçmenin mesajlarını değerlendirdi

Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut seçim sonuçlarını şöyle analiz etti:

"Birincisi, seçmen AK Parti'nin hizmet ve icraatlarına güven oyu verdi. Özellikle eğitim, sağlık ve ulaştıma -ki özellikle sağlık birinci, ulaştıma ikinci. Bu politikaların desteklendiği ve kabul gördüğü meajı verildi.

İkincisi, seçmenin 2007'den bugüne kadar devam eden Ergenekon, Balyoz ve diğer davalar dahil askeri vesayet karşısında atılan adımların arkasında olduğu ortaya çıktı. AK parti oylarını düşürür mü yorumları yapılmıştı. Seçmen, 'Askeri vesayet karşısında gösterilen mücadelenin arkasındayız' dedi.

Üçüncüsü, seçmen 'Erdoğan'ın başbakanlığından memnunum' mesajı verdi.

Dördüncüsü, son seçimden bugüne kıyaslama yaptığımda CHP oylarında yüzde 29.70 artış yaptı. Kılıçdaroğlu başarılı mı, değil mi, bunu CHP tartışacaktır. Ama halk Kılıçdaroğlu'nun değişimine destek vermiştir.

Beşincisi, CHP içindeki sol kökenli militarist ya da sol kökenli ulusalcı yapı tasfiye edilmiş oldu. Hiçbiri Meclis'e giremediği gibi CHP'nin değişen politikasından, bunların ayrılmasının yolu açıldı. Halk 'ulusalcı militarist CHP istemiyorum' mesajı verdi. CHP'nin en milliyetçi olduğu, Cumhuriyet mitinglerinin olduğu dönemde CHP yüzde 20 oy aldı. CHP'nin normalleşmeye doğru gitmesi Türk halkının o politİkalara destek vermediğini gösteriyor. Zaten hükümetin başarılı olduğu ortamda başka partilerin oyunu artırması beklenmiyordu.

MHP'ye gelecek olursak; MHP'nin hiç kimse sosyal, ekonomik politikasını duymadı. Son skandallara rağmen yerinde saydırmasının tek sebebi Kürt kökenli milliyetçi reflekse karşı Türk kökenli milliyetçi refleks var. MHP reaksiyon partisi.

BDP de 36 milletvekili olan bir gruba erişmiş oldu. BDP'nin 'Kürt politikasında biz de varız' mesajını güçlendirmesi siyasal temsil kabiliyeti anlamına geliyor.

AK Parti'nin kentleşmesi, seçmenle hizmet temelinde bağlantı kurması oy oranını açıklıyor. Türkiye bu seçimden önemli mesajlar çıkarmalı. Hükümet polemiklere girmeseydi, sadece hizmetlerini anlatsaydı yüzde 60 alırdı.

Türk halkı Erdoğan'ı başbakan olarak görmek istiyor. Türk halkı cebine giren paranın artmasını, refahın artmasını istiyor. Siyasi gündemi bırakıp artık hayata dair politikaları sorgulamamız lazım. Türkiye açısından ekonomik olarak en iyi sonuç çıkmışır. Yabancılar Türkiye'deki bu gelişmeyi satın almak isteyecektir. Türkiye'nin önü açık. Türk halkı bu akşam rahat uyusun. Türkiye sorun yaşamadan, vesayetlerin yıkıldığı gerçek demokrasiye geçiş yolunda önemli bir adım attı."
YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.