29 Şubat 2020 Cumartesi
Fikir ve Emek Hırsızlığı

Fikir ve Emek Hırsızlığı

Özgür TIKIZ
Özgür TIKIZ


Bizler yıllar önce bu ise ilk adım attığımız gün nelerin başımıza geleceğini ve ne tür etiksizliklerle mücadele edip sus pus seyredeceğimizi bilmiyorduk!

Ülkede o kadar çok etiksiz, fikirsiz kopyacı şeyler dolaşmakta ki! Bu sadece bizim mecramızda değil elbetteki hayatın tam içinde ceyeran etmekte.

Sağlık, eğitim gibi aklınıza gelebilecek her tür alanda bu bariz ortada. Tabi şuan sizlere ulaştığım internet mecrasında bu etiksizlik çoktan çığrını aşmış. 

Başkalarının yaptığı hazır sistemleri mesela www.aspindir.com adresinden indirip haber sitesi yaptım ben diye altına programlama ve telif hakkı yazanlar mı, www.tempaletemonsters.com denen sitenin 15-20 dolara sattı hazır tasarımların ben yaptım diye oraya buraya pazarlayanlar mı?

YIllarca eskisehirliyiz.biz sitesinde hep ilklere imza attık. Öyle 8-10 kişi de değildik hiç bir zaman. Hep 2-3 kişiyi geçmedi sayımız. Ama hep birşeylerden feragat ederek ilklere imza attık. İlk uygulamarı yaptık.

Ardından tabii ki taklit edildik. Hatta şimdi bizim yaptıklarımızı hazır olarak internetten bulamayanlar bizde öyle üyelik gruplaşma yoktur gibi acaip şeylerin altına saklıyorlar yapabildiklerinin sınırlarını. Aslında demek istiyorlar ki! İnternette bunları yapabilecek bedava hazır bir site kodlaması bulamadık. Çaktırmayın idare edin işte. BİZİM ADIMIZ HIDIR ELİMİZDEN GELEN BUDUR!

Evet, biz bir çok ilklere imza attık bu kentte bu işe gönül verenler içinde. Yaparkende yılların birikimi ve uykusuz gecelerimizin boyunca öğrendiklerimizi kullandık.

Ben kendi adıma İletişim Fakültesinde başladım bu işe. Okul Gazetesini hazırladım ilk olarak. Bu çalışmamlada iletişim öğrencileri arasında önemli bir yeri olan Aydın Doğan Vakfı Genç İletişimciler Yarışmasında ödül kazandım.
Merak eden
http://www.istanbul.edu.tr/iletim adresinden haber sitesini görebilir. Ardından fakülteki bitirme tezim de buydu. İnternet ve İletişim. Şuan bu tezimde hala fakültede kütüphanesinde duruyor.

Yine bir ilk olarak KOSGEB tarafından destekli, bu işi yapan ilk firma olarak Eskişehir Reklamı kurdum.

Bunları yaparken se 2 kişiydik. Ne 6 ne de 7 kişi... Sadece 2 kişiydik. Çok çalıştık. Şuan Eskişehirde hiç kimsede olmayan bir sisteme sahibiz.

Eskişehir'in en önemli yerel gazetesinin sitesini hazırladık ve 5 yıldır biz yayınlıyoruz. Tüm bunları yaparkende 2 kişiydik. Ne hazır forumların arkasına saklandık. Ne mydesing gibi hazır bir haber sitesinin ardına...

Onun için herkes hadini ve boyunun ölçüsünü şöyle ayna karşısında durup bir izleyecek ve ondan sonra haddini aşan yazılarlar yazacak oraya buraya...

Hani dilin kemiği yok da, parmağınızın da mı yok!...YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.