18 Şubat 2020 Salı
Çevre Yolu Komedyası!..

Çevre Yolu Komedyası!..

Özgür TIKIZ
Özgür TIKIZ

Çevre Yolu Komedyası!..

Eskişehirin son dönemdeki sıkıntılarını bir nebzede olsa çözen ve trafiğe nefes aldıran Çevre Yolundaki yaşanan hız karmaşası vatandaştan tepki çekiyor. Ancak ne yazık ki hiç kimse bu durumu görmek istemiyor.

Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri de bu olsa gerek. Herkes  her yerde herşeyden haberdar iken, kimse bilmiyormuş gibi davranıyor. Yıllardır bu hastalıktan maalesef milletçe kurtulabilmiş değiliz.

Elbette bir Eskişehirli olarak başıma gelen ve şahit olduğum konuları dile getiriyorum. Yaşamadığım, bilmediğim hiçbir konuyu şuana kadar bu satırlara taşımadım. İstesem de bunu yapamam elbet.

Zira ben bir vatandaş olarak bir çok vatandaşımızın yaşadığı her konuyu birebir yaşıyorum. Başta da belirttiğim gibi söylediğim konular ise bir çok kişinin bildiği ve farkında olduğu konular. Fakat bunu yüksek sesle kimse dile getirmiyor.

Ben Eskişehir trafiğinden sıkılan bir çok vatandaşımız gibi fırsat buldukça yolumu uzatma pahasına da ÇEVRE YOLUNU kullanan vatandaşlardanım. Ancak çevre yoluna çıktığımda hep başıma gelen bazı sıkıntılar var. Yetkilerin de bu konudan haberdar oldukları ama sessiz kalmanın daha kolay olacağına kanaat etmeleri sonucunu görmezden geldikleri sıkıntılar.

Çevre yolu yapıldıktan sonra bu alanda yaşanan bazı trafik kazalarına sözde müdahale etmek adına hız sınırlamasına gidildi. Şuan otomobil gibi araçlar için hız sınırı 70 km, otobüs kamyon gibi büyük araçlar için ise bu sınır 50 km…

Ancak ben şuana kadar 50 km ile giden bir büyük vasıtaya rastlamadım. Otomobiller ise otobanda gidercesine gidiyorlar.  Ancak bu hayasız kural tanımazların acaip birde korkaklığı var. Hız sınırlaması 70 km olan yerdeki otomatik radar olarak nitelendirilen EKS noktalarına geldikten sonra YAVRU KEDİ gibi pıstıklarını görüyorum.. Öyle ki 70 km hızla yada büyük vasıta olarak 50 km hızla geçebileceğiniz yerden öncesinde adeta yanından geçtikleri hava ikmal bakım merkezinin gazıyla uçaklarla yarışırca gidenler bu sistemi görünce SÜT DÖKMÜŞ KEDİYE dönüyorlar..  Normal hayatta kendinden üst makamların ardından iş çeviren ama bu makam sahiplerini görünce kıvrım kıvrıp kıvrılıp el öpen cinslere benzer bir tavırla davranıyorlar.. EKS olmayan yerde 100-130 km gibi hızlarla gidenler EKS yi görünce 40-50 km hıza düşüyorlar. EKS noktalarında bir yığılma oluyor tabii. Her defasında diyorum vatandaş bu kadar korkaksın ceza yemekten bu kadar korkuyorsun da, ölmek kaza yapmaktan ne diye bu kadar korkmazsın..

Tabi benim buradaki derdim bu EKS noktalarına gelince oluşan yığılmalar değil.. Sorun kurallara uyan, 70 km ile gitmesi gerektiği için 70 km ile giden ve yüzden tacize uğrayan, kaza atlatma tehlikesi yaşayanlar.. BUNLARDAN BİRİSİ DE benim..  Ne zaman çevre yolunu kullansam bu yolda mutlaka bir kaza tehlikesi yada TACİZE uğruyorum. Kurallara uyduğum için ciddi tehlikeler atlatıyorum. Kurallara uyduğu için kaza tehlikesi atlatan, kurallara sadece EKSyi gördüğünde uyanların yarattığı tehlikeler nedeni ile zor anlar yaşayanlara şahit oluyorum.

Sayın yetkililer.. Ben bu durumu bir zaman radar çevirmesi yapan polislere de özel olarak durup sordum. Polisin verdiği yanıtta şuydu: “Sizi kamyonlar bile geçiyor değil mi?” Sorun beni geçmeleri değil. Sorun beni ve diğer kurallara uyan bir çok sürücüyü taciz etmeleri, sıkıştırmaları.  Kaza olmasına neden olma pahasına koca koca tırlarla otobüslerle sağlı sollu makas atmaları…

Yani kurallara uyan olmayacaksa, bu kuralları ne diye koyuyorsunuz.. Yani şu yoldaki hız sınırını artırın.. Yada adam gibi denetleyin..  

Buradan tekrar sesleniyor ve soruyorum.. Kaza yapma riskine rağmen bu kurallara uymaya devam edelim mi?

Dediğim tacizler, el kol hareketleri, kornalar, selektörler, sıkıştkırmalar…  Hep kurallara uyanların başına geliyor. Her defasında 155 den yardım mı isteyelim..

Bu yol 70 km hız için gerçekten çok sıkıntılı bir yol..  Ayrıca şehirler arası kullananlar da EKS yi falanda bilmiyorlar.. Bugün EKS de bahsettiğim şu hızlı KORKAKLARIN 40-50 km hıza indikleri sırada, ben normal 70 km hızımla devam ederken yanımdan 06 plakalı bir kamyon en az 80-90 km hızla geçti..

Lütfen bu yolda ciddi bir kaza yaşanmadan gerçekleri görerek bir uygulama yapın.. Ya bu hızı yükseltin yada adam gibi denetleyin…

Bu kentin değil, tüm ülkenin sorunu sanırım bu.. Hayattan kopuk bir yönetim anlayışı..  Sözümün kime de dokunduğunu anlamışsınızdır.. Hayattın gerçeklerini kabullenin ve kafanıza göre değil YAŞAYANLARA GÖRE bir şeyler yapın..

 YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.