11 Ağustos 2020 Salı
Uyu MİHALIÇÇIK Uyu’da BÜYÜ (2) ADULARYA GİDİYOR..!

Uyu MİHALIÇÇIK Uyu’da BÜYÜ (2) ADULARYA GİDİYOR..!

Hüseyin GÜVEN
Hüseyin GÜVEN


Eylül ayında bu yazının 1. Kısmını ele almıştık. Adularya yetkilileri Mihalıççık’a geldiklerinde hatırlarsınız. 2 yıldır destekleyici yazılar yazdım, Adularya vizyon yatırımdır, bulunduğu toprakları ihya etmeli ki katlanılsın diye.

***

 

Artık yeter! Çünkü ilçe halkım hala ihya olmuş değil, ihya etmeye de kimsenin niyeti yok. Nedenleri çok!

Umut kesildi mi dersiniz?

***

 

Mihalıççık, Koyunağılı, Adularya termik santral, toki konut, yol, istihdam, vizyon yatırım, ilçenin gelişimi, göç, vekiller, Bakan ve dahası. Bu terimleri, aylardır hatta yıllardır yazılarımda dile getirdim.

Peki ne için?

Kimin için?

Peki ne değişti?

***

 

Günde binlerce ton kömür çıktığı biliniyor. Altyapı hazır daha da fazlası çıkar. Kömür Başbakanlık fonuna satılmış. Ülke geneline göre ucuz.

İlçe merkezine dahi kömür verilmediğini biliyormusunuz?

***

 

Defalarca şahit oldum. Adularya yetkililerinin siyasilerden Mihalıççık-Termik arası yol ve konut isteğine. Bir gelişme olmadı, olmayacak belli. Peki adularya Mihalıççık’a ve halkına karşı sorumluluklarını ve sözlerini yerine getirdi mi?

***

 

Her gün 100 Tır kömür transit geçiyor ilçemizden, 5 kuruş bırakmadan. Tırlar şirketin. Adularya yetkilileri hala ısrarla yol isteğinde bulunuyorlar. Sormazlarmı! günde 100 tır/kamyon hangi yoldan gelip gidiyor diye. Yol var yani, peki sorun ne?

***

 

Kısa bir araştırma yaptım. İlçeme katkısı nedir diye! 1000’den fazla çalışanı var. 180’i Mihalıççık’lı. Yer üstü işçi alımı, endirekt ve beyaz yaka istihdamı yok. Su, sebze, meyve, aygaz, market yani herhangi bir alımları da yok. İkamet edende.

***

 

Belediye Başkanı Ümit Güven’in Fikri ve etrafı, İlgi ve çabalarını bu konuya hassasiyetini biliyoruz. Özellikle Toki ile ilgili detaylı çalışması malumunuz. Tespitleri can alıcı! diyor ki! bırakın toki, yol ve istihdamı, esnafımızdan 1 kg sebze alımı yok! Diyor. Bu acı tabloyu gözler önüne sermesi, bütünün özetidir aslında. Anlayana!

***   

 

Okullarımıza bilgisayarlar hediye edildi. Erzaklar dağıtıldı. Sağ elin verdiğini bütün sol eller görüyor artık! Firmanın, lokma ağzındayken kursağı boş olanları düşünmesi lazım. Üstelik termik temeli dahi atılmamışken!

***

 

Maalesef yetkililer geçici çözümlerden bahsediyor, bizler tedavi istiyoruz. Ve diyoruz ki! Yara büyüyor! Kangren olursa, sadece bacağı değil tüm bünyeyi sarar. Sararsa eğer, İlçe halkım tedaviye cevap vermez, keser atar kelleyi…

***

 

Geç kalınıyor. İlçem bir gemi. Battı batıyor. İçindede hepimiz. Onlar işlerini yapıyorlar. Bizlerde işimizi yapalım, sahip çıkalım İlçemize! topraklarımıza. Kanunlara uymak kaydı ile hakkımız için mücadele edelim.

***

 

Mihalıççık’ın halka açık toplantıda sorular sorup, termik’te yağcılık yapıp özür dileyenlere iki yüzlülere değil, çözüm üreten, özverili siyasilere ihtiyacı var. Mihalıççık’ın ileri gelenleri neredesiniz? il genel meclis üyeleri, başkanlar, stk’lar. Görev sizin! Görelim hünerinizi. Lütfen gereğini yapın.

Söz konusu MİHALIÇÇIK! Mesele bu kadar açık. Ves’selam

huseyinguven1907@gmail.comYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.